Putinovi spolupracovníci pred ním taja zlé správy o vojne na Ukrajine, píše The Wall Street Journal
Najbližší spolupracovníci prezidenta Putina sa pred ním snažia tajiť nepríjemné správy o priebehu bojov na Ukrajine, píše americký denník The Wall Street Journal. Putin, je podľa denníka v izolácii a nemá nevyhnutne prehľad o reálnej situácii, hoci je najvyšší veliteľ armády.
"Ľudia okolo Putina chránia sami seba. Majú v sebe zakorenený pocit, že by prezidenta nemali rozčuľovať, "oznámila Jekaterina Vinokurovová, ktorá pôsobila v Putinovej rade pre rozvoj občianskej spoločnosti, kým ju prezident tento rok v novembri odvolal.
Putin počas 22 rokov pôsobenia vo vrcholnej politike okolo seba vybudoval systém ľudí, ktorí mu zamlčujú nepríjemné dáta, tvrdia zdroje The Wall Street Journal. Putin tak napríklad nie je schopný alebo nechce uveriť, že Ukrajina by sa mohla ruskej armáde úspešne ubrániť.
Šéf Kremľa každé ráno o siedmej hodine dostáva písané hlásenie o vývoji vojny. Informácie v tomto dokumente sú pritom starostlivo podané tak, aby vynikli úspechy a zapadli prešľapy ruských síl, zistil americký denník od bývalých ruských spravodajských dôstojníkov a ďalších ruských činiteľov. Putin dlho odmietal používať internet, pretože sa obával, že ho niekto môže pomocou digitálnych nástrojov sledovať, čo ho robí od hlásení zostavovaných jeho podobne zmýšľajúcimi poradcami závislejším.
Niekedy ale trvá aj niekoľko dní, kým sa na Putinov stôl dostanú správy o vývoji na bojisku, takže dovtedy zastarajú, uviedli podľa amerického denníka ľudia oboznámení so situáciou. Frontoví velitelia podľa zdrojov denníka totiž podávajú hlásenia ruskej tajnej službe FSB, ktorá ich spracováva a odovzdáva tajomníkovi ruskej bezpečnostnej rady Nikolajovi Patruševovi a až ten ich odovzdáva Putinovi. Práve radikálne naladený Patrušev pomohol podľa The Wall Street Journal Putina presvedčiť k napadnutiu Ukrajiny.
Skutočnosť, že Putin nemá realistickú predstavu o situácii na Ukrajine, sa podľa amerického denníka prepísala do celého priebehu ruskej invázie, a mala napríklad vplyv aj na nedávne ústupy ruskej armády na severovýchode a juhu napadnutej krajiny. Keď ruskí vojaci prehrávali v septembri bitku o Lyman na východnej Ukrajine, sám Putin podľa denníka cez zašifrovanú linku z Moskvy zakázal ústup. Lenže zle vybavení ruskí vojaci sa ocitli v ukrajinskom obkľúčení.
Putin vtedy išiel proti vlastným generálom, poznamenal denník. Ruský prezident, ktorý nikdy sám neslúžil v armáde, je totiž natoľko ostražitý voči štruktúre veliteľov, že sám vydáva rozkazy vojskám v prvej línii. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Zelenskyj obvinil Rusko, že sa pokúša oklamať USA a ďalšie krajiny, a ďalej pokračovať vo vojne proti Ukrajine. Čítaj ďalej
Lavrov odmieta americký návrh, že USA prevezmú od Ruska kontrolu nad okupovanou záporožskou elektrárňou. Čítaj ďalej
Ukrajina by nemala súhlasiť s najnovším návrhom Donalda Trumpa, vyhlásil nemecký minister obrany Boris Pistorius. Čítaj ďalej
Budúci týždeň bude pre snahy o ukončenie vojny na Ukrajine veľmi kritický, domnieva sa šéf diplomacie USA. Čítaj ďalej
Ukrajinská armáda v ruskej Kurskej oblasti pokračuje v bojoch s protivníkom, vyhlásil prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruské bombardovanie Kosťantinivky v Doneckej oblasti si vyžiadalo troch mŕtvych a štyroch zranených civilistov. Čítaj ďalej
Prezident Pellegrini dosiaľ nepovolil službu Slovákov v ukrajinskej armáde. Čítaj ďalej
Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu 149 dronov, informovali ukrajinské vzdušné sily. Čítaj ďalej