Veliteľ ukrajinských ozbrojených síl tak v stredu zverejnenom rozhovore na serveri LB.ua potvrdil skoršie vyjadrenie prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko sa na ofenzívu v dvoch ukrajinských oblastiach hraničiacich s Ruskom pripravuje.
"Táto ofenzíva sa už naozaj začala. Pretože už niekoľko dní, takmer týždeň, sme svedkami takmer zdvojnásobenia počtu nepriateľských útokov," uviedol Syrskyj.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Veliteľ tiež pripomenul, že jedným z cieľov vpádu ukrajinských síl do ruskej Kurskej oblasti vlani v auguste bolo zabrániť Rusom v chystanej ofenzíve na Sumskú a Charkovskú oblasť. Ukrajinské jednotky boli z veľkej časti územia, ktoré v Kurskej oblasti kontrolovali, v marci vytlačené.
Syrskyj uviedol, že Ukrajine sa podarilo znížiť pomer s Ruskom vo vystrelenej delostreleckej munícii na jednu ku dvom, zatiaľ čo predtým to podľa neho bolo až jedna ku desiatim. Armáda sa teraz zameriava na ďalší rozvoj dronov, v diaľkových úderoch podľa neho prekonali ukrajinské bezpilotné prostriedky hranicu 1 700 kilometrov.
Údery v hlbokom ruskom území okrem iného prinútili Rusko stiahnuť svoje lietadlá na vzdialenosť 200 až 300 kilometrov od Ukrajiny, zatiaľ čo predtým to bolo 100 až 150 kilometrov. Výrazne obmedzená je vďaka týmto úderom aj činnosť ruskej Čiernomorskej flotily. Syrskyj tiež uviedol, že Ukrajine sa pred niekoľkými dňami podarilo zničiť po pristátí ruský bombardér Tu-22M3.
Hlavná pomoc ukrajinskej armády teraz prichádza od európskych partnerov, zatiaľ čo podpora zo strany Spojených štátov klesla, povedal generál Syrskyj. Ak by sa americká pomoc úplne zastavila, ako tomu bolo na niekoľko dní v marci, je podľa neho Ukrajina schopná situáciu spolu so zvyšnými partnermi zvládnuť.
Syrskyj zdôraznil, že Ukrajina sa snaží dosiahnuť sebestačnosť napríklad v oblasti delostrelectva. Naopak, v oblasti dronov či prostriedkov rádioelektronického boja sú to už západní partneri, ktorí študujú ukrajinské skúsenosti. (ČTK)