Patologická nenávisť k cudzincom. Strelec z Paríža prehovoril o motíve
Muž podozrivý zo zastrelenia troch Kurdov v Paríži vyšetrovateľom povedal, že v to piatkové ráno sa vydal do ulíc zabiť migrantov alebo cudzincov a potom si chcel vziať život. Dodal tiež, že k cudzincom cíti "patologickú" nenávisť.
Muž vo veku 69 rokov zabil pred vianočným víkendom troch ľudí pred Kurdským kultúrnym centrom a zranil ďalšie tri osoby. Následne ho odzbrojila a premohla jedna zo zranených obetí, uviedla parížska prokuratúra.
Polícia ho na mieste zatkla a potom v sobotu odovzdala do rúk psychiatrov.
Jeho meno úrady nezverejnili. Ak ho z psychiatrie prepustia, budú mu hroziť obvinenia z rasisticky motivovaných vrážd, pokusov o vraždy a násilia spáchaného strelnou zbraňou.
Patologická nenávisť
Prokuratúra v nedeľnom oznámení uviedla, že podozrivý povedal vyšetrovateľom, že obrat v ňom nastal po vlámaní do jeho domu v roku 2016, keď sa "v ňom nenávisť voči cudzincom zmenila na úplne patologickú", ako to sám nazval.
Predvianočná streľba v rušnej parížskej štvrti otriasla kurdskou komunitou a rozhnevala ju. Zároveň vyvolala obavy zo zločinov z nenávisti v čase, keď vo Francúzsku a v celej Európe silnejú hlasy krajnej pravice a dostávajú sa v politike do popredia.
Podozrivý uviedol vyšetrovateľom, že v to ráno streľby sa najprv vybral so zbraňou na parížske predmestie Saint-Denis, kde chcel zabíjať cudzincov. Potom si to rozmyslel a išiel ku Kurdskému kultúrnemu centru v Paríži, ktoré sa nachádza blízko bydliska jeho rodičov, informovala prokuratúra.
Tam spustil paľbu na jednu ženu a dvoch mužov, potom vošiel do kaderníctva, vedeného Kurdmi, na druhej strane ulice. Tam začal strieľať na troch mužov. Jednému zo zranených mužov v kaderníctve sa podarilo útočníka zastaviť a zadržiavať až do príchodu polície.
Strelec vyšetrovateľom povedal, že svoje obete nepoznal, a všetkých "neeurópskych cudzincov" označil za svojich nepriateľov.
Dvaja zo zranených boli aj v nedeľu stále hospitalizovaní so zraneniami nôh. Vyšetrovatelia skúmajú mužov počítač a mobil, ale zatiaľ nenašli žiadne potvrdené prepojenia na extrémistickú ideológiu.
Demonštrácia
Príslušníci kurdskej menšiny vo Francúzsku a aktivisti proti rasizmu v sobotu spoločne demonštrovali, aby prejavili žiaľ a hnev. Toto zhromaždenia bolo prevažne pokojné, pochodujúci niesli portréty obetí.
Niektorí mladí ľudia hádzali predmety a podpaľovali autá aj smetné koše a polícia použila slzotvorný plyn na rozohnanie davu.
Hovorca Kurdskej demokratickej rady vo Francúzsku povedal, že násilnosti sa začali po tom, čo sa objavilo auto s ľuďmi mávajúcimi tureckou vlajkou. Niektorí pochodujúci niesli vlajky Strany kurdských pracujúcich.
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Boeing sa na poslednú chvíľu dohodol s pozostalými po obetiach havárie lietadla Ethiopian Airlines.
(TASR)Eurokomisia uvoľnila ďalších desať miliónov eur na humanitárnu pomoc pre Mjanmarsko zasiahnuté zemetrasením.
(TASR)Počet obetí nedávneho zemetrasenia v Mjanmarsku už presiahol 3500, pričom 210 osôb je stále nezvestných.
(TASR)Izrael stále tvrdí, že zabití záchranári v Gaze boli členmi Hamasu. Dôkazy neukázali, klamali aj o pohybe sanitiek.
(SME)Po prvý raz za niekoľko mesiacov bol počet nových žiadostí o azyl v Nemecku vo februári nižší ako v iných štátoch EÚ.
(TASR)Medzinárodný trestný súd dôverným odkazom vyzval Maďarsko, aby zatklo Netanjahua.
(TASR)Irán nikdy nevyvinie jadrovú zbraň, tvrdí tamojší rezort diplomacie a poukazuje na fatvu.
(TASR)Trump urobí všetko, aby sa nezmazateľne zapísal do histórie, pokojne aj na spôsob cisára Nera. Píše Matia Lenická.
(SME)