Srbská armáda je pre napätie s Kosovom v stave najvyššej pohotovosti
Srbská armáda je pre napätie s Kosovom v stave najvyššej pohotovosti, oznámil srbský minister obrany. Vučevič poukázal na čoraz napätejšie vzťahy s Kosovom, ktoré sa ešte viac vyhrotili v dôsledku blokád a prípadov streľby.
Naposledy kvôli dronom
"Srbský prezident (Aleksandar Vučič)... nariadil srbskej armáde, aby bola na najvyššom stupni bojovej pohotovosti, to znamená na úrovni (pripravenosti) použitia ozbrojenej sily," povedal Vučevič. Dodal, že prezident nariadil aj posilnenie tzv. špeciálnych ozbrojených síl, a to zo súčasných 1500 na 5000 príslušníkov.
Srbské ministerstvo vnútra zároveň informovalo, že "všetky (armádne) jednotky" okamžite prechádzajú "pod velenie náčelníka generálneho štábu".Predmetné rozkazy prezidenta Vučiča prichádzajú po tom, ako bol k hraniciam s Kosovom v nedeľu vyslaný práve náčelník generálneho štábu srbských ozbrojených síl Mojsilovič.
Srbské ozbrojené sily boli v ostatných rokoch uvedené do stavu "najvyššej pohotovosti" pre napätie s Kosovom už viackrát. Naposledy sa tak stalo v novembri po tom, ako Belehrad tvrdil, že viacero dronov z Kosova narušilo jeho vzdušný priestor.
Stavba barikád
Stovky Srbov, rozhorčených zadržaním bývalého policajta podozrivého z účasti na útokoch voči policajtom - etnickým Albáncom, postavili ešte 10. decembra barikády, ktoré ochromili dopravu cez dva hraničné priechody z Kosova do Srbska.

Podľa príslušníkov medzinárodnej mierovej misie pod velením NATO v Kosove sa stavba barikád časovo zhoduje s nárastom prípadov streľby v tejto oblasti. Posledný takýto incident bol zaznamenaný v nedeľu večer.
Napätie sa na severe Kosova, kde žije prevažne srbská menšina, obzvlášť vyostrilo ešte v novembri v dôsledku dlhého sporu týkajúceho sa poznávacích značiek vozidiel. Priština sa pokúšala zaviesť do praxe legislatívu, ktorá zakazovala Srbom žijúcim v Kosove používať srbské poznávacie značky.
Na protest proti predmetnému zákonu dali výpoveď v práci stovky policajtov, sudcov, prokurátorov a iných štátnych zamastencov patriacich k tamojšej srbskej menšine. Priština napokon od opatrenia upustila.
Kosovo sa v dôsledku napätej situácie rozhodlo následne tiež odložiť komunálne voľby v obciach so srbskou väčšinou. Pôvodne sa mali tieto voľby konať v polovici decembra, na základe rozhodnutia prezidentky Osmaniovej sa však presunuli na apríl. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Bude z Ázie či z Afriky, alebo cirkev povedie Talian? Zhrnuli sme, kto sú najväčší favoriti na nového pápeža.
(SME)Medzi možnými príčinami smrti pápeža Františka je krvácanie do mozgu, uviedla to talianska agentúra ANSA. Čítaj ďalej
Dalajláma ocenil pápeža Františka, predniesol budhistické modlitby a pápežskému vyslancovi vyjadril zármutok. Čítaj ďalej
„Slúžil do posledného dychu,“ hovorí o pápežovi Martin Jarábek, vedúci slovenskej sekcie Vatikánskeho rozhlasu.
(SME)Prenesenie telesných pozostatkov pápeža do Vatikánskej baziliky by sa mohlo udiať v stredu ráno. Čítaj ďalej
Zapečatia Bronzovú bránu a prsteň symbolicky rozlomia. Odpovedáme, čo sa deje vo Vatikáne po pápežovej smrti.
(SME)Americký prezident Trump v stručnom vyhlásení zaželal zosnulému pápežovi Františkovi, aby odpočíval v pokoji. Čítaj ďalej
Pápež bol podľa českého prezidenta najmä predstaviteľom ľudskosti a v dobe neistôt videl silu v láskavosti či pokore. Čítaj ďalej