Japonské firmy podpísali dlhoročné dohody na dodávky skvapalneného plynu
Japonské spoločnosti podpísali dlhoročné kontrakty na dovoz skvapalneného zemného plynu s firmami z Ománu a USA. Dodávky z Ománu sú stanovené na desať a z USA na 20 rokov.
Najväčší japonský producent elektrickej energie JERA a spoločnosti Mitsui a Itochu podpísali záväzné dohody so spoločnosťou Oman LNG na dovoz 2,35 milióna ton LNG ročne.
Ako uviedla firma Oman LNG, prvé dodávky sa začnú realizovať v roku 2025. Zároveň dodala, že pre JERA a Itochu je určených po 800 000 ton LNG ročne a dodávky pre Mitsui dosahujú 750 000 ton ročne.
Aj ďalšie japonské spoločnosti rokujú s Oman LNG o dodávkach, uviedol pre agentúru Reuters zástupca japonskej vlády. Ak k dôjde k ich uzatvoreniu, mohli by zvýšiť dovoz LNG z Ománu nad 3 milióny ton ročne.
Navyše, najväčšia japonská plynárenská firma Inpex oznámila 20-ročný kontrakt s americkou spoločnosťou Venture Global LNG. V rámci tohto kontraktu bude ročne dovážať 1 milión ton skvapalneného zemného plynu z projektu v Louisiane, s ktorého výstavbou sa počíta v roku 2023.
Minulý rok doviezlo Japonsko z Ománu 1,9 milióna ton LNG, čo predstavuje 2,6 percenta z celkového objemu dovozu. Zo Spojených štátov doviezla ostrovná krajina 7,1 milióna ton LNG, čo znamená 9,5 percenta z objemu dovozu. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Situácia na čerpacích staniciach je pre slovenských vodičov priaznivá, analytici očakávajú ďalší pokles cien palív.
(SITA)Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)