Sulík by považoval za chybu, ak by rezort hospodárstva nedosiahol reguláciu cien elektriny
Najväčšou výzvou pre rezort hospodárstva je dosiahnutie dohody o elektrine za zvýhodnené ceny, skonštatoval exminister Richard Sulík. Upozornil, že zmluva s elektrárňami je ohrozená, a ak neuzavrie, bude to veľký prešľap.
Nová daň je komplikácia
Zmluvu, vychádzajúcu z memoranda, podpísaného ešte vo februári, pripravil rezort za pôsobenia Sulíka na čele ministerstva a medzičasom ju schválila aj Európska komisia.
Elektrárne by podľa nej mali dodať v nasledujúcich dvoch rokoch pre domácnosti ročne viac ako šesť terawatthodín elektrickej energie za aktuálne platnú cenu.
Za to sa štát zaviazal, že nezavedenie voči podniku nové dane. Medzitým však Národná rada SR schválila zdanenie mimoriadnych ziskov energetických firiem, ktoré sa môže dotknúť aj elektrární.
Regulácia ráta so spustením tretieho bloku v Mochovciach
Dodávka lacnejšej elektriny pre domácnosti je naviazaná aj na spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.
Sulík pripomenul, že blok ešte spustený nebol a nie je tak jasný ani termín pripojenia nového zdroja do siete. Ďalšie problémy vidí predseda SaS v regulácii cien elektriny. "Tam ešte čaká ministra veľa roboty," dodal.
To, že sa rezort hospodárstva v posledných mesiacoch venoval najmä energetike, je podľa Sulíka vzhľadom na energetickú krízu logické.
Investičné stimuly
Privítal by však aj posun v ďalších témach, ako je napríklad ďalšie zlepšovanie podnikateľského prostredia či lepšiu komunikáciu s investormi a prilákanie ďalších významných investícií na Slovensko.
Podrobnejšie zhodnotenie práce rezortu po prvých 100 dňoch od nástupu Hirmana do úradu chce bývalý minister prezentovať začiatkom budúceho roka.
Ministra Hirmana však ocenil napríklad vyrokovanie výnimky na vývoz produktov z ruskej ropy na Ukrajinu pre rafinériu Slovnaft. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)