Ekonómovia predpovedajú pokles hospodárstva v eurozóne
Ekonomika eurozóny v budúcom roku klesne. Hospodársku aktivitu podkopáva vysoká inflácia a riziká na energetickom trhu. Väčšina ekonómov sa ale domnieva, že Európa už prekonala najhoršiu časť energetickej krízy.
Kľúčovým rizikom zostáva plyn
Takmer 90 percent z 37 oslovených ekonómov denníkom Financial Times uviedlo, že eurozóna sa už nachádza v hospodárskej recesii. Väčšina predpokladá, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny vykáže za celý budúci rok pokles.
Rozsah tohto poklesu síce oslovení ekonómovia v priemere odhadujú len asi na 0,01 percenta, aj to je však pesimistickejšia prognóza ako odhady Európskej komisie a Európskej centrálnej banky. Tie počítajú v budúcom roku v eurozóne s miernym nárastom HDP.
"Kľúčovým rizikom zostávajú trhy s plynom v Európe. Dodatočné výpadky v dodávkach či obzvlášť studená zima by mohli viesť k obnovenému napätiu a rastu cien," uviedla ekonómka Chiara Zangarelliová zo spoločnosti Morgan Stanley.
Hrozí prídelový systém
Európskym krajinám sa podarilo znížiť závislosť od ruského plynu pomocou dodávok z Nórska, Spojených štátov a Blízkeho východu, ako aj vďaka prechodu k alternatívnym zdrojom energie.
Ekonómovia však varujú, že bez ruských dodávok bude pre Európu oveľa ťažšie znovu naplniť zásobníky plynu pred budúcou zimou.
"Hrozba zavedenia prídelového systému pri plyne bola pre túto zimu odvrátená, otázka dodávok energií na budúci rok však stále zostáva otvorená," uviedol ekonóm Sylvain Broyer zo spoločnosti S & P Global Ratings.
Inflácia v eurozóne sa podľa ekonómov ešte bude minimálne dva roky držať nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky. V budúcom roku by sa mala nachádzať mierne nad šiestimi percentami a v roku 2024 by mala predstavovať necelých 2,7 percenta.
Ekonómovia však predpokladajú, že hospodársky útlm spoločne s vysokými úrokovými sadzbami povedie v budúcom roku k poklesu cien obytných nehnuteľností v eurozóne takmer o päť percent.
Európska centrálna banka v tomto roku zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu z nuly na 2,50 percenta a predpokladá sa, že v budúcom roku bude vo zvyšovaní nákladov na úvery pokračovať. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)