Slovenská republika oslavuje jubileum, vznikla pred 30 rokmi
Slovenská republika oslavuje jubileum, vznikla pred 30 rokmi. Úderom polnoci na 1. januára 1993 vznikli po viac ako 74 rokoch spoločného štátu dva samostatné útvary - Slovenská a Česká republika. Na Slovensku je 1. január štátnym sviatkom.
V Českej republike si tento deň pripomínajú ako Deň obnovy samostatného českého štátu.
Vzniku samostatných republík predchádzalo schválenie ústavného zákona o rozpade Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Federálne zhromaždenie ČSFR ho prijalo 25. novembra 1992 a platnosť nadobudol o polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993.
Schválený ústavný zákon eliminoval ústavný zákon z roku 1991, ktorý umožňoval rozdelenie ČSFR iba na základe referenda. Na základe nového ústavného zákona 31. decembra 1992 o 24:00 bez plebiscitu zanikla ČSFR a vznikli dve samostatné republiky - Slovenská a Česká.

Rozdelenie Česka a Slovenska
História československej federácie siaha ešte do čias bývalého socialistického Československa. Ústavný zákon o československej federácii prijalo Národné zhromaždenie Československej socialistickej republiky (ČSSR) 27. októbra 1968. Slávnostne ho podpísali na Bratislavskom hrade v Sieni federácie vtedajší poprední predstavitelia Československa a platnosť nadobudol 1. januára 1969.
Zásadný obrat v otázke federatívneho usporiadania nastal po roku 1989, keď sa začali prvé diskusie o zániku federácie. Víťazi parlamentných volieb z roku 1992 - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) a Občianska demokratická strana (ODS) - prejavili ochotu dohodnúť sa na rozdelení federácie. Už 17. júla 1992 poslanci Slovenskej národnej rady schválili Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky.
K definitívnemu rozhodnutiu o harmonograme zániku ČSFR dospeli predstavitelia HZDS a ODS v auguste 1992 v Brne. Následne bola 1. septembra 1992 prijatá Ústava SR. Po nadobudnutí jej účinnosti 1. októbra 1992 sa nahradil názov Slovenská národná rada názvom Národná rada Slovenskej republiky.
Potom už nasledoval spomínaný akt - schválenie ústavného zákona o zániku ČSFR. Historicky posledná schôdza Federálneho zhromaždenia ČSFR sa skončila 17. decembra 1992.

Vznik Slovenskej republiky
Už počas prvého dňa existencie samostatnú Slovenskú republiku diplomaticky uznalo 93 štátov sveta, medzi nimi Spojené štáty, Rusko, Francúzsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo a Čína.
Prvého januára 1993 sa uskutočnila aj spoločná schôdza Národnej rady Slovenskej republiky a vlády, na ktorej prijali vyhlásenie ku vzniku samostatnej republiky.
V prvých januárových dňoch roku 1993 sa Slovensko stalo členom Svetovej banky či Organizácie Spojených národov (OSN). Od 8. februára 1993 začala na území Slovenska platiť slovenská koruna.
V marci sa Slovensko stalo členom Stredoeurópskeho združenia voľného obchodu (CEFTA) a 30. júna toho istého roku členom Rady Európy.
Prvým prezidentom Slovenskej republiky sa stal Michal Kováč, ktorého poslanci Národnej rady ako kandidáta HZDS zvolili za hlavu štátu 15. februára 1993.
Členským štátom NATO sa Slovensko stalo 29. marca 2004 a od 1. mája toho istého roku je aj členom Európskej únie. Do schengenského priestoru vstúpilo 21. decembra 2007. Euro ako menu zaviedlo od 1. januára 2009. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
O Dina Štěrbovej vznikol dokument Za oponou veľhôr. Vlastne sú to hneď dva filmy v jednom.
(SME)Dnes bude polojasno, miestami prechodne oblačno. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Výnimočne spŕchne.
(SITA)Vo vysokých polohách Západných, Vysokých a Nízkych Tatier platí malé lavínové nebezpečenstvo. Čítaj ďalej
Máme krízu civilizácie a čo to znamená? V novej epizóde Dejín sa nad tým zamýšľajú archeológ, politológ a zoológ. (SME) Čítaj ďalej
Prečítajte si báseň Američanky venovanú starým rodičom zo Slovenska – a objavte aj ďalšie texty, ktoré zaujali cudzincov.
(The Slovak Spectator)Slovenský basketbalista mieri do USA a v Utekáči otvorili unikátnu atrakciu. Prečítajte si výber dobrých správ.
(The Slovak Spectator)Prípad obvineného extrémistu Bombica ovplyvní výklad hraníc slobody prejavu, tvrdí Úrad vlády.
(TASR)Britský filmový inštitút odporúča svojim fanúšikom desať filmov zo slovenskej novej vlny.
(The Slovak Spectator)