Prezidentka vetovala novely týkajúce sa ovzdušia a životného prostredia
Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o ochrane ovzdušia aj novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Nesúlad s medzinárodnými požiadavkami
Parlament schválil novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie 20. decembra minulého roka. Primárnym cieľom novely je zrýchlenie niektorých procesov, ktoré je potrebné absolvovať pri osobitných zásahoch do zemskej kôry na využívanie geotermálnej energie, avšak v rámci pozmeňujúcich návrhov sa do legislatívy dostali aj výrazne zmeny samotného posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Celý proces sa podľa predkladateľov Petra Kremského a Milana Kuriaka mal stať rýchlejší a efektívnejší, obmedziť sa malo šikanózne konanie voči stavebníkom zo strany verejnosti.
Podľa prezidentky však schválený zákon obsahuje viacero ustanovení, ktoré vykazujú znaky nesúladu s ústavnými a medzinárodnoprávnymi požiadavkami, ako aj s požiadavkami vyplývajúcimi z práva Európskej únie.
Akákoľvek právna úprava obmedzujúca zaručené práva a slobody musí byť podľa hlavy štátu predmetom riadneho legislatívneho procesu, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je aj vyčerpávajúca verejná a odborná diskusia.
“Je zrejmé, že legislatívny proces pri schválenom zákone tieto požiadavky nesplnil a výsledkom je právna úprava, ktorá môže mať za následok výrazné obmedzenie práva účasti verejnosti na rozhodovacích procesoch v záležitostiach životného prostredia,“ skonštatovala prezidentka pri zdôvodňovaní svojho veta.
Chýbajú ustanovenia o primeranej náhrade
Prezidentka vetovala aj zákon o ochrane ovzdušia, „Zákon o ochrane ovzdušia podľa čl. VI šiesteho bodu sa obmedzuje iba na samotné zriadenie vecných bremien a úpravu vykonania záznamu do katastra nehnuteľností," zdôvodňuje prezidentka veto. Podľa hlavy štátu však chýbajú akékoľvek ustanovenia o primeranej náhrade za obmedzenie vlastníckeho práva.
Z toho dôvodu podľa Čaputovej nemožno hovoriť o splnení materiálnej podmienky primeranej náhrady, požadovanej ústavou. Rovnako nemožno hovoriť ani o ústavne súladnom obmedzení vlastníckeho práva.
Zákon z dielne ministerstva životného prostredia mal zlepšiť kvalitu ovzdušia ustanovením prípustnej úrovne znečistenia ovzdušia a nástrojmi na jej zlepšenie. Znížiť sa mali tiež celkové emisie ustanovením národných záväzkov znižovania emisií a prijatím opatrení na ich dodržanie.
Legislatíva určovala aj emisné požiadavky pre stacionárne zdroje znečisťovania ovzdušia a tiež požiadavky na kvalitu vybraných výrobkov, ako sú palivá alebo regulované výrobky.
Zákon mal zaviesť osobitné povoľovanie stacionárnych zdrojov znečisťovania ovzdušia, v ktorom budú určené rozhodujúce podmienky prevádzky zdroja vrátane emisných limitov.
V súčasnosti komplexné povolenie neexistuje, čo spôsobuje nejednoznačné uplatňovanie požiadaviek na limitovanie emisií a ich monitorovanie. Pre jestvujúce zdroje sa na získanie povolenia ustanovuje prechodné obdobie.
Vybrané osobitné činnosti, ktoré nie sú spojené so stacionárnym zdrojom, nebudú potrebovať individuálne povolenie, avšak budú musieť spĺňať ustanovené záväzné podmienky vykonávania danej činnosti. Za porušenie podmienok by hrozili sankcie.
Ohrozenie stability firmy
Čaputová vrátila do Národnej rady na opätovné prerokovanie tiež zákon o dani z osobitnej stavby, ktorým sa má zdaniť tranzitný plynovod spoločnosti eustream sadzbou 6000 eur za kilometer.
Aplikácia tohto zákona môže podľa prezidentky ohroziť nielen finančnú a majetkovú stabilitu firmy, ale aj služby a činnosti, ktoré zabezpečuje. Ostatné články schváleného zákona, medzi ktoré patrí aj zrušenie koncesionárskych poplatkov, prezidentka nerozporuje.
Spoločnosť eustream má podľa prezidentky strategický význam pre Slovensko aj európsky región z pohľadu energetickej infraštruktúry. Vplyv schváleného zákona tak môže ohroziť v konečnom dôsledku energetickú bezpečnosť krajiny.
"Zákonodarca na tieto hrozby nijako nereagoval v dôvodovej správe a ani nepredstavil alternatívne riešenie alebo sanáciu takýchto potenciálnych dosahov," uviedla prezidentka. (TASR, SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Opaľovací krém rakovinu nespôsobuje, ale slnko áno. Chemička v podcaste Rutina vyvracia najväčšie mýty o SPF produktoch. (SME) Čítaj ďalej
Najkrajších kníh Slovenska je len 17, tento rok nebolo veľmi z čoho vyberať. Mnohí vydavatelia súťaž Bibiany bojkotovali.
(SME)Generálny prokurátor Žilinka považuje v prípade Bombica za dôležité, že prokurátor postupoval nestranne.
(TASR)Ústavný súd odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny čurillovcov, informoval minister vnútra.
(TASR)So Šimečkom rokujeme, s Gröhlingom chceme a s Matovičom je problém, hovorí Jaroslav Naď v Aréne.
Vlani dopadlo na Slovensko 330-tisíc ton saharského prachu. Kolóna ním naložených nákladiakov by mala 276 kilometrov.
(TASR)Bombic ukazoval extrémistické gesto ešte aj s putami na rukách, keď ho policajti brali do väzby.
(SME)Koľko nespratníkov dnes stojí Úradu vlády za to, aby sa staval na ich obranu? Bol to odkaz súdom. Píše Nataša Holinová.
(SME)