Japonsko zažíva protichodné demografické trendy, rodiny s deťmi láka stimulom na vidiek
Japonská vláda sa chystá posilniť stimul pre rodiny s deťmi, ktoré sa rozhodnú vysťahovať z Tokia. Kabinet premiéra Kišidu tak reaguje na vyľudňovanie a rýchle starnutie oblastí mimo hlavného mesta.
Najpočetnejšie rodiny dostanú vo vládnych plánoch stimul až troch miliónov jenov (asi 21 tisíc eur).
Japonsko zažíva protichodné demografické trendy. Tokio a niektoré ďalšie významné mestá, napríklad Osaka, priťahujú veľký počet obyvateľov z iných častí krajiny, sú preplnené a majú problémy s kapacitou miestnej infraštruktúry.
Naopak v mnohých ďalších oblastiach populácia rýchlo klesá a starne. Odhaduje sa, že vlani počet neobývaných nehnuteľností v Japonsku vzrástol na desať miliónov, v Tokiu ale byty chýbajú.
Vláda sa tak rozhodla posilniť stimul, ktorý má v rýchlo starnúcej spoločnosti podporiť pôrodnosť a súčasne prinútiť obyvateľov sa vysťahovať na vidiek.
Rodiny, ktoré sa rozhodnú presťahovať mimo Tokia a najbližšieho okolia, dostanú jednorazový bonus jedného milióna jenov na dieťa až do maximálnej výšky troch miliónov jenov.
Suma sa ešte zvýši, ak sa obyvatelia rozhodnú v novom mieste pobytu podnikať. Mimo Tokia musí zostať aspoň päť rokov, aby nemuseli podporu vracať.
Reakcie na sociálnych sieťach sú však podľa denníka Financial Times skeptické. Súčasný stimul, ktorý je však výrazne nižší, výrazne nezafungoval a v minulom roku ho využilo 2400 ľudí, čo je 0,006 percenta obyvateľov Tokia a okolia. Tých je 38 miliónov.
Lákať obyvateľov Tokia a ďalších veľkých miest sa snažia aj samotné menšie obce. V médiách vyzdvihujú dostupnosť bývania a sociálnych služieb. Zatiaľ však bez väčších úspechov.
Japonsko dlhodobo čelí nepriaznivým demografickým trendom. Ďalej klesá napríklad počet narodených detí. Tých bolo podľa odhadov v roku 2022 menej ako 800-tisíc, čo je najnižší údaj od polovice 19. storočia, keď sa začali tieto štatistiky viesť, píše denník Financial Times. (Financial Times, ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Holandsko počas júlového samitu NATO zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia.
(TASR)Rusko je ochotné rokovať s USA o Záporožskej jadrovej elektrárni, tvrdí riaditeľ ruskej štátnej korporácie Rosastom. Čítaj ďalej
Hudba, ktorá nehovorí, kedy sa máme báť. V horore Hriešnici je však hlavnou postavou.
(SME)Švédskeho novinára odsúdili v Turecku za urážku prezidenta Erdogana na podmienečný trest v trvaní 11 mesiacov.
(TASR)Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s Trumpom vo Vatikáne údajne povedal, že Krym za ruský neuzná, píše Axios. Čítaj ďalej
Nový švajčiarsky zákon o zákaze činnosti Hamasu nadobudne účinnosť 15. mája.
(TASR)Pri nočnej streľbe v Bruseli utrpel zranenia muž, nie je v ohrození života. Incident vyšetruje polícia.
(TASR)Ukrajina a USA by mohli v priebehu 24 hodín podpísať dohodu o nerastných surovinách, oznámil premiér Šmyhaľ. Čítaj ďalej