Export ropy z Ruska v závere roka klesol aj do krajín, kde nie sú sankcie
Dodávky ropy z Ruska v decembri klesli na najnižšiu úroveň za celý rok, keďže západné sankcie obmedzili vývoz. Aj dodávky do Číny, Indie a Turecka, ktoré sa stali záchranným lanom pre ruské ropné firmy po embargu v Únii, v sledovanom období klesli tiež.
Celkové ruské dodávky komodity po mori sa za posledné štyri týždne 2022 znížili o 117 000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne na 2,615 milióna barelov/deň.
Prispeli k tomu sankcie skupiny G7 a Únie, ktorých cieľom je znížiť príjmy Moskvy na financovanie konfliktu.
Preprava ruskej ropy po mori sa zastavila
Sankcie EÚ vstúpili do platnosti 5. decembra, čím sa pre Rusko zavrel najbližší trh s ropou, ktorý začiatkom minulého roka odoberal zhruba polovicu jej exportu po mori.
S výnimkou malého objemu dodaného do Bulharska sa preprava ruskej ropy po mori do európskeho bloku úplne zastavila tak, ako sa plánovalo.
Rusko musí preto hľadať nové trhy a výsledkom sú oveľa dlhšie plavby, pričom cesta z pobaltských prístavov do Indie teraz trvá v priemere 31 dní v porovnaní s iba siedmimi dňami z tých istých terminálov do Rotterdamu.
Vzniká tieňová flotila
Sankcie tiež zvýšili tlak na zmenšujúcu sa flotilu lodí, ktoré sú ochotné prepravovať náklady z Ruska.
Krajina sa tak musí čoraz viac spoliehať na vlastné lode a tzv. tieňovú flotilu zvyčajne starších plavidiel, ktoré vlastnia malé, často neznáme spoločnosti založené iba v predchádzajúcich mesiacoch.
Tankery vo vlastníctve firiem z Únie môžu síce stále prepravovať ruskú ropu, ale len ak jej predajná cena neprekročila 60 dolárov (56,16 eura) za barel. Tento cenový strop bol zavedený v rovnakom čase ako zákaz dovozu do Únie.
Aj objemy ropy na plavidlách smerujúcich do Číny, Indie a Turecka, troch krajín, ktoré sa ukázali ako jediní významní nákupcovia komodity z Ruska, plus množstvá na lodiach, ktoré ešte nezverejnili konečné miesto určenia, klesli za štyri týždne do 30. decembra v priemere o 2,42 milióna barelov denne.
Tankery prevážajúce ruskú ropu sú čoraz ostražitejšie, pokiaľ ide o ich konečné destinácie. Je pravdepodobné, že mnohé z nich začnú uvádzať indické prístavy, keď prejdú cez Suezský prieplav. Čoraz bežnejšie sú aj dodávky do Spojených arabských emirátov. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Moskovská burza spustila službu mimoburzového obchodovania so zablokovanými americkými akciami. Čítaj ďalej
Nemecká logistická skupina DHL obnovuje doručovanie zásielok do USA s hodnotou vyššou ako 800 dolárov.
(TASR)Zoskupenie krajín BRICS môže obnoviť diskusie o vytvorení jednotnej meny, keď na to budú vhodné podmienky. Čítaj ďalej
Kľúčovou prioritou Národnej banky Slovenska je dosiahnutie vysokej odolnosti finančného sektora.
(TASR)USA zvýšia dodávky skvapalneného zemného plynu do Európy. Uviedol to americký minister energetiky Wright.
(TASR)Vlani vykonávalo na Slovensku rizikovú prácu 94 767 zamestnancov. Najviac ich bolo exponovaných faktorom hluku.
(TASR)Nemecko požiadalo Európsku komisiu o výnimku z fiškálnych limitov EÚ, aby mohlo zvýšiť výdavky na obranu.
(TASR)EÚ vlani vyviezli alkoholické nápoje za takmer 30 miliárd eur. Vo vývoze dominovalo víno z čerstvého hrozna.
(TASR)