Z viac ako 600 nevyriešených podnetov zaznamenal ombudsman 50 porušení
Z viac ako 600 nevyriešených podnetov zaznamenal ombudsman 50 porušení. Kancelária verejného ochrancu práv pracovala aj napriek tomu, že pozícia ombudsmana nebola obsadená, prijali okolo 619 podnetov.
Kancelária fungovala naďalej
"Po príchode ma čakalo veľké množstvo spisov. S kolegami sme sa hneď dohodli, že vyberú tie, v ktorých zo svojej činnosti vidia porušenie základného ľudského práva, lebo to má prioritu," vysvetlil ombudsman Dobrovodský, ktorý sa ujal funkcie 1. decembra minulého roka. Niektoré spisy sú podľa neho zložité viac, niektoré menej.
Poukázal, že kancelária fungovala aj počas jeho neprítomnosti a zamestnanci si naďalej žiadali k prípadom vyjadrenia, podklady a pýtali sa na konkrétne dôkazy. "Pracovali bez ohľadu na to, či tu verejný ochranca práv bol, alebo nebol," poznamenal Dobrovodský. Odborná prevádzka tak podľa neho stále pokračovala.

"Občan nemal pocit, že sa so spisom nič nedeje. Prišlo mu vyrozumenie, že sme zaevidovali spis, pýtame sa, aktivita tam bola. Akurát len finálne rozhodnutie čakalo na verejného ochrancu práv," vysvetlil. Spisy, ktoré obsahovali porušenia základných ľudských práv, začal po príchode do kancelárie čítať ombudsman ako prvé. Súbežne rieši už aj čerstvo prichádzajúce podnety.
Najčastejšie sú to prieťahy v konaniach
Medzi spomínanými porušeniami boli podľa Dobrovodského rôzne životné situácie. "Najčastejšie problémy, čo som si všimol, boli prieťahy v konaniach," spresnil. Ako príklad uviedol situáciu, keď mala Sociálna poisťovňa priznať starobný alebo invalidný dôchodok, ale zákonné lehoty neboli dodržané. Respektíve poisťovňa dodržala lehotu a rozhodla, ale žiadateľ o dôchodok nemal stále v rukách rozhodnutie.
Dobrovodský zdôraznil, že si prečíta každý jeden spis, môže mať na konkrétny prípad iný názor ako jeho kolegovia. "To je aj úloha verejného ochrancu práv, aby zhodnotením všetkých faktov spoznal životnú situáciu človeka, pisateľa, podávateľa a možno aj zhodnotil, že ide o porušenie základného ľudského práva," dodal.
Stolička verejného ochrancu práv bola neobsadená po tom, čo predchodkyňa Dobrovodského Patakyová skončila vo funkcii koncom marca. Odvtedy sa poslancom nedarilo zvoliť nového verejného ochrancu práv až do novembra. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Vodiči sa pre nehodu zdržia asi polhodinu na bratislavskej diaľnici D1 smerom na Senec. Čítaj ďalej
Generálna prokuratúra považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v prípade Bombica.
(TASR)Folklór považujem za súčasť identity každého človeka, aj keď o tom vôbec nemusí vedieť, vraví spevák Štefan Štec.
(SME)Vo veku 90 rokov zomrel v sobotu druhý minister hospodárstva po vzniku Slovenska Jaroslav Kubečka. Čítaj ďalej
Polícia v reakcii na vyhlásenie Úradu vlády k prípadu obvineného Bombica deklaruje, že si plní úlohy.
(TASR)O Dina Štěrbovej vznikol dokument Za oponou veľhôr. Vlastne sú to hneď dva filmy v jednom.
(SME)Dnes bude polojasno, miestami prechodne oblačno. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Výnimočne spŕchne.
(SITA)Vo vysokých polohách Západných, Vysokých a Nízkych Tatier platí malé lavínové nebezpečenstvo. Čítaj ďalej