Rokovania s odporcami pokročili, McCarthy je bližšie k zvoleniu za šéfa Snemovne reprezentantov
Líder republikánov v Kongrese Kevin McCarthy sa výrazne priblížil zvoleniu za šéfa Snemovne reprezentantov. V 12. kole voľby získal na svoju stranu väčšinu doterajších vnútrostraníckych odporcov. Potrebnú väčšinu však stále nemá istú.
Počas prvých troch dní voľby nástup republikánskeho lídra do čela snemovne blokovala dvadsiatka členov z jeho vlastnej strany, ktorá v jedenástich po sebe nasledujúcich hlasovaniach vyjadrovala podporu iným kandidátom. V 12. kole sa však republikánska rebélia scvrkla na sedem hlasujúcich.
Prelom nastal po tom, ako dva republikánske tábory ohlásili obrysy dohody ohľadom ústupkov požadovaných rebelujúcou frakciou. Potrebnú väčšinu hlasov však McCarthy istú nemá a voľba smerovala k 13. hlasovaniu.

McCarthymu stále chýba niekoľko hlasov
McCarthy si pre zvolenie pravdepodobne bude potrebovať ešte polepšiť, keďže pri maximálnej účasti v hlasovaní si môže dovoliť stratiť iba štyri republikánske hlasy, za predpokladu, že demokrati zostanú, podobne ako vo všetkých doterajších kolách, jednotní za svojím lídrom Hakeemom Jeffriesom. Republikánska strana v novembrových voľbách získala 222 zo 435 mandátov a väčšinu si vzala späť po štyroch rokoch.
Štvrtý deň predsedníckej voľby sa začal po tom, ako McCarthy podľa amerických médií informoval straníckych kolegov o obrysoch dohody s táborom odporcov, ktorí sa radia k ultrapravicovému krídlu Republikánskej strany. Oficiálny líder novozvolenej parlamentnej väčšiny im zrejme prisľúbil posty v niektorých výboroch a tiež niektoré procedurálne náležitosti, ktoré požadovali. Komentátori podotýkajú, že tieto ústupky by výrazne oslabili McCarthyho pozíciu, ak by dohoda bola v prípade jeho zvolenia skutočne prevedená do praxe.
"My sme v bode zlomu. Rokoval som v dobrej viere, s jediným úmyslom: Vrátiť snemovňu späť právoplatným vlastníkom. Rámec dohody je pripravený," napísal na twitteri kongresman Scott Perry, ktorý v zákulisných vyjednávaniach zastupoval menšinový republikánsky tábor a dnes prvýkrát Mccarthyho podporil.
Najdlhšia voľba od roku 1859
Niektorí členovia rebelujúcej republikánskej frakcie ale v posledných dňoch vyhlasovali, že McCarthymu svoj hlas nikdy nedajú. Matt Gaetz v piatok priamo v pléne znovu vystúpil s ostrou kritikou svojho straníckeho kolegu z Kalifornie. Jeho cesta k víťazstvu tak aj napriek pokroku zostáva nejasná.
Aktuálna voľba predsedu bola už pred piatkovým pokračovaním tou najdlhšou od roku 1859. Pri 13. kole sa stane piatou najdlhšou v dejinách Snemovne reprezentantov. Jedna z dvoch komôr Kongresu počas procesu zostáva paralyzovaná a nemôže vykonávať obvyklé funkcie. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za „odvážne a principiálne“ rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC), píše TASR podľa agentúry Reuters. Čítaj ďalej
Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila dánska premiérka Mette Frederiksenová počas návštevy ostrova. Čítaj ďalej
Prímerie v Mjanmarsku musí urýchlene viesť k rozhovorom o konci vojny, uviedol generálny tajomník OSN Guterres.
(TASR)Srbskí demonštrujúci študenti vyrazili na bicykloch z Nového Sadu do Štrasburgu. Prejsť by mali aj cez Slovensko.
(TASR)Izraelský nálet na školu zabil 25 vysídlených Palestínčanov, uviedla tamojšia civilná obrana.
(TASR)Vpád do Kurskej oblasti je napriek ústupu úspechom, hodnotí ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Na Ukrajine zomrelo alebo utrpelo zranenia 900-tisíc ruských vojakov, tvrdí NATO. Rusko prišlo o vyše 4000 tankov. Čítaj ďalej
Európska únia do leta odkladá stanovenie klimatických cieľov na zníženie emisií do roku 2040.
(SITA)