Izraelský minister zakázal vyvesovanie palestínskej vlajky na verejnosti
Izraelský minister národnej bezpečnosti nariadil zákaz vyvesovania palestínskych vlajok na verejnosti. Itamar Ben Gvir už od nástupu do funkcie v novej izraelskej vláde zaviedol viacero obmedzení zameraných proti Palestínčanom.
„Dnes som nariadil izraelskej polícii, aby vynucovala zákaz vyvesovania akejkoľvek vlajky Organizácie za oslobodenie Palestíny, ktorá ukazuje stotožnenie s teroristickou organizáciou, vo verejnej sfére a brániť akémukoľvek podnecovaniu proti štátu Izrael,“ oznámil Ben Gvir na Twitteri.
Vyvesovanie palestínskej vlajky pritom na základe izraelského práva nie je považované za zločin. Generálny prokurátor v roku 2014 rozhodol, že vyhláška spred niekoľkých desaťročí umožňuje polícii jej zhabanie v prípade, že jej vyvesenie spôsobí narušenie poriadku alebo sa ňou podporuje terorizmus.
Ben Gvirovo nariadenie však podľa vyjadrenia organizácie zastupujúcej práva arabskej menšiny falošne naznačuje, že narušením je akékoľvek verejné vyvesenie palestínskej vlajky.
Nová vláda premiéra Benjamina Netanjahua začala po svojom nástupe do úradu s rýchlymi krokmi proti Palestínčanom odplatou za ich tlak, aby sa Medzinárodný súdny dvor vyjadril k 55-ročnej izraelskej vojenskej okupácii Západného brehu Jordánu.
Okrem iného zadržali takmer 40 miliónov dolárov z palestínskych daňových príjmov a oznámili, že ich presmerujú obetiam palestínskych útokov, odobrali palestínskym predstaviteľom VIP výsady a dokonca rozpustili stretnutie palestínskych rodičov, ktorí debatovali o vzdelávaní svojich detí s odôvodnením, že bolo protizákonne financované Palestínskou samosprávou.
Krajne pravicový Ben Gvir, známy svojou protiarabskou rétorikou, si minulý týždeň vyslúžil medzinárodnú kritiku, keď sa rozhodol navštíviť jedno z najcitlivejších posvätných miest v Jeruzaleme.
Izraelská mimovládna organizácia Be-celem, ktorá sa zaoberá dodržiavaním ľudských práv na okupovaných územiach, pritom upozornila, že ďalšie podobné kroky môžu po najsmrteľnejšom roku izraelsko-palestínskeho konfliktu za takmer dve desaťročia, ešte viac zvýšiť napätie.
Netanjahu v nedeľu povedal svojmu kabinetu, že opatrenia proti Palestínčanom sú zamerané proti podľa neho „extrémne protiizraelskému“ kroku v OSN.
Červeno-zeleno-biela vlajka Palestíny má v rámci izraelsko-palestínskeho konfliktu veľkú symbolickú úlohu. Izrael ju kedysi považoval za vlajku militantnej skupiny, no po tom, ako Izrael a Palestínčania podpísali sériu predbežných mierových dohôd, známych ako Mierová dohoda z Osla, uznali ju ako vlajku Palestínskej samosprávy, vytvorenej na spravovanie Pásma Gazy a častí okupovaného Západného brehu. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Poznačí kožu, no psychika trpí viac. Vitiligo dokáže spomaliť včasná liečba.
(SME)Ukrajina je ochotná rokovať o mieri, ak bude Rusko skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru, vyhlásil ukrajinský minister. Čítaj ďalej
Príslušník poľskej väzenskej stráže je podozrivý z vraždy lekára v Univerzitnej nemocnici v Krakove.
(TASR)Mladý politik sa odfotil, ako ide dvestovkou po diaľnici. Teraz sa vyhovára. A voliči tlieskajú. Píše Jindřich Šídlo.
(SME)Čína v novej správe naznačuje, že vírus Covid-19 mohol vzniknúť v USA. Biely dom tvrdí, že unikol z čínskeho laboratória.
(TASR)Estónsko je pripravené vyslať svojich vojakov na Ukrajinu v rámci prípadnej mierovej misie po uzavretí prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajina zaútočila dronmi na ruskú zbrojársku továreň zhruba 300 km východne od Moskvy. Vypukol tam požiar. Čítaj ďalej
Vladimir Putin pracuje na dosiahnutí mieru, ale riešenie nepríde tak rýchlo, ako si to USA želajú, hovorca Kremľa. Čítaj ďalej