Domácnosti si priplatia za vodu o viac ako dve eurá mesačne
Domácnosti, pripojené veľké vodárenské spoločností, si priplatia za vodné a stočné v priemere do 2,5 eura mesačne oproti roku 2022, oznámil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Ceny ovplyvní elektrina
„Najväčší vplyv na nárast cien vodného a stočného majú výrazne zvýšené náklady na elektrickú energiu potrebnú na čerpanie a čistenie vôd vo vodárenských sieťach. V menšej miere je tu vplyv inflácie vstupov, ako napríklad materiál potrebný na opravy a údržbu sietí alebo chemikálie potrebné na úpravu pitnej vody a čistenie odpadovej vody. Úrad zároveň upravil povolené množstvo strát vodárenských sietí a stanovil limitné hodnoty osobných nákladov s cieľom zvýšiť efektívnosť prevádzky vodárenských spoločností,“ objasnil predseda úradu Andrej Juris.
Na Slovensku pôsobí 14 veľkých vodárenských spoločností, ktoré zásobujú pitnou vodou z verejných vodovodov a odvádzajú a čistia odpadovú vodu verejnou kanalizáciou približne 90 percent obyvateľov.
Cenové konania ešte prebiehajú
Do konca roku 2022 už bolo vydaných 12 cenových rozhodnutí na rok 2023 pre vodárenské spoločnosti, ktoré pokrývajú 92 percent objemu pitnej vody a odpadovej vody vo veľkých vodárenských spoločnostiach na Slovensku.
Zvyšné cenové konania naďalej prebiehajú, pričom kontinuálne do vydania nových rozhodnutí platia ceny z predchádzajúceho obdobia.
Okrem uvedených veľkých vodárenských spoločností pôsobí na Slovensku ďalších 115 malých vodárenských spoločností a vyše 500 miest a obcí si prevádzkuje vlastný verejný vodovod a kanalizáciu.
Týmto subjektom a inštitúciám úrad priebežne vydáva cenové rozhodnutia a potvrdenia o cene. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)