Poľsko pristúpilo k zmenám v justičnom spore s EÚ, aby odblokovalo eurofondy
Dolná komora poľského parlamentu schválila úpravu kontroverzných reforiem súdnictva s cieľom odblokovať eurofondy. Poľský premiér Morawiecki to označil za ťažký kompromis.
Zablokovaných viac ako 35 miliárd
Schválené zmeny sú podľa poľskej vlády v súlade s požiadavkami Európskej komisie, ktorá požadovala úpravu súdnej reformy pre obavy z oslabenia nezávislosti poľskej justície a princípov právneho štátu.
Z tohto dôvodu zablokovala Poľsku čerpanie vyše 35 miliárd eur z postpandemického balíka obnovy.
Morawiecki chcel ukončiť spor
Zatiaľ nie je jasné, či schválené zmeny uspokoja EÚ natoľko, aby zablokované prostriedky Varšave uvoľnila.
"Je to ťažký kompromis. Musíme skončiť spor so Západom. Skutočným nepriateľom je Východ," povedal po hlasovaní premiér Mateusz Morawiecki s odkazom na vojnu na Ukrajine.
Podľa pozorovateľov chce poľská konzervatívna vláda dosiahnuť odblokovanie európskej pomoci ešte pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia na jeseň tohto roku. Vládnuca pravicová koalícia by v nich mohla prísť o parlamentnú väčšinu.
Opozícia označila zmenu za nedostatočnú
Navrhovanú legislatívu podporilo 203 poslancov Sejmu, 52 bolo proti a 189 sa zdržalo hlasovania. Do platnosti vstúpi, ak ju schváli aj opozíciou ovládaný Senát a podpíše prezident Andrzej Duda.
Poslanci hlavných opozičných strán sa v piatok zdržali hlasovania. Navrhovaná úprava reformy podľa nich totiž nie je dostatočná na to, aby obnovila v Poľsku právny štát.
So schválenými zmenami nesúhlasí ani minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro, líder malej koaličnej strany Solidárne Poľsko, ktorý je označovaný za architekta kontroverzných reforiem justície.
Spor o disciplinárnu komoru najvyššieho súdu
Európska komisia zatiaľ neuviedla, či sú schválené zmeny v plne súlade s jej kritériami; naznačila však, že ide o krok správnym smerom. Varšava tvrdí, že novú legislatívu s EÚ konzultovala.
EÚ žiadala od Poľska predovšetkým zrušenie spornej disciplinárnej komory najvyššieho súdu, ktorá mala právomoc trestať a odvolávať sudcov. Túto podmienku Varšava splnila už vlani v júli, podľa EÚ to však nestačilo.
Európska komisia požadovala nahradenie disciplinárnej komory nezávislým súdnym orgánom, zreformovanie celého disciplinárneho režimu, ako aj to, aby mali sankcionovaní sudcovia možnosť opätovného preskúmania svojich prípadov. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za „odvážne a principiálne“ rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC), píše TASR podľa agentúry Reuters. Čítaj ďalej
Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila dánska premiérka Mette Frederiksenová počas návštevy ostrova. Čítaj ďalej
Prímerie v Mjanmarsku musí urýchlene viesť k rozhovorom o konci vojny, uviedol generálny tajomník OSN Guterres.
(TASR)Srbskí demonštrujúci študenti vyrazili na bicykloch z Nového Sadu do Štrasburgu. Prejsť by mali aj cez Slovensko.
(TASR)Izraelský nálet na školu zabil 25 vysídlených Palestínčanov, uviedla tamojšia civilná obrana.
(TASR)Vpád do Kurskej oblasti je napriek ústupu úspechom, hodnotí ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Na Ukrajine zomrelo alebo utrpelo zranenia 900-tisíc ruských vojakov, tvrdí NATO. Rusko prišlo o vyše 4000 tankov. Čítaj ďalej
Európska únia do leta odkladá stanovenie klimatických cieľov na zníženie emisií do roku 2040.
(SITA)