V Chorvátsku končia hotovostné platby v kunách
V Chorvátsku sa končí prechodné obdobie, keď sa po zavedení eura 1. januára dalo v hotovosti platiť aj starou menou - kunami. Duálny obeh mal uľahčiť výmenu bankoviek a mincí.
Kurz bol zafixovaný na 7,5345 kuny za jedno euro. Maloobchodníkom a poskytovateľom služieb Chorvátska národná banka (HNB) odporučila, aby výdavky drobných robili v eurách, aj keď zákazníci platili v kunách. K 31. decembru 2022 bolo z obehu stiahnutých 55 percent pôvodných bankoviek a tretina mincí.
Zhruba 4000 bankomatov v Chorvátsku v súčasnosti vydáva väčšinou bankovky v hodnote 10 a 20 eur, od 1. apríla sa to postupne rozšíri aj na vyššie nominálne hodnoty v závislosti od odhadov bánk a obchodnej politiky, uviedla Chorvátska banková asociácia.
Hotovosť v kunách bude od 15. januára bezplatne vymieňať Chorvátska poštová banka (HP) a Finančná agentúra (FINA) až do 31. decembra 2023. Pri jednej transakcii možno vymeniť maximálne 100 kunových bankoviek a 100 mincí, uviedla HNB.
Od 1. januára 2024 bude bezplatne vymieňať hotovosť v kunách už iba HNB - mince do 31. decembra 2025, bankovky bez časového obmedzenia. Duálne zobrazovanie cien potrvá do konca roka 2023, aby sa uľahčilo prispôsobenie cenám v novej mene. Národná mena kuna bola v obehu od roku 1994.
Po vstupe Chorvátska má eurozóna 20 členov, predtým sa naposledy rozšírila o Litvu v roku 2015. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)