České voľby podľa The New York Times ukončia éru excentrického prezidenta
České voľby ukončia éru excentrického prezidenta, ktorý si rád vypil, píše americký denník The New York Times. Miloš Zeman sa často dostával do sporov s českou vládou a európskymi spojencami kvôli svojej snahe o zbližovanie s Ruskom a Čínou.
Smerom na Západ
Bez ohľadu na to, či nakoniec zvíťazí bývalý generál NATO Petr Pavel alebo miliardár a český expremiér Andrej Babiš, Česko by sa malo podľa amerického denníka vrátiť na jednoznačne prozápadnú cestu.
Noviny konštatujú, že úloha českého prezidenta je predovšetkým ceremoniálna, ale Zeman ju využíval a podľa svojich kritikov aj zneužíval, aby z Pražského hradu urobil alternatívne centrum zahraničnej politiky zamerané na budovanie vzťahov skôr s Východom ako so Západom.
"Len niekoľko dní pred tým, ako v piatok začalo prvé kolo prezidentských volieb volieb, mal Zeman videokonferenčný hovor s čínskym vodcom Si Ťin-pchingom, ktorý Prahu vyzval, aby 'aktívne podporovala' vzťahy Číny s východnou a strednou Európou," píše The New York Times.
Koniec Zemanovej éry
Český minister zahraničia Jan Lipavský sa teší na koniec Zemanovej éry. Prinesie to totiž prinesie novú šancu a zásadný nový impulz českej zahraničnej politike. "Zemanova éra sa skončila a bez ohľadu na to, kto vyhrá, sa situácia zmení. Škodil českej zahraničnej politike. Bol viac otvorený Východu, viac otvorený Rusku a Číne, " hovorí podľa denníka v podobnom duchu politológ Otto Eibl z Masarykovej univerzity.

Denník pripomína, že česká vláda na čele s Petrom Fialou je silným podporovateľom Ukrajiny. Zeman, zdesený ruskou inváziou na Ukrajinu, podľa denníka v posledných mesiacoch dáva najavo menšie nadšenie pre úzke vzťahy s ruským prezidentom Putinom, ale zároveň udržiava vrelé vzťahy s jeho najbližšími európskymi spojencami - maďarským premiérom Orbánom a srbským prezidentom Vučičom, ktorí sú autoritárskymi lídrami.
V kontraste so Zemanom sú finalisti prezidentských volieb podľa The New York Times zameraní skôr na Západ ako na Východ, aj keď obaja začali svoju kariéru v komunistickom Československu a boli členmi komunistickej strany. Babiš, ktorý bol politickým spojencom Zemana, sa krátko pred voľbami stretol s francúzskym prezidentom Macronom a síce má dobré vzťahy s Orbánom, ale počas pôsobenia v úrade premiéra nedával najavo žiadne sympatie voči Rusku. Pavel sa zase stal šéfom českého generálneho štábu a potom bol na čele vojenského výboru NATO. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Voľby prezidenta v Česku
V Senici čakali voliči nastúpení ešte pred otvorením miestností. Žiadnu miestnosť neotvorili skôr. Čítaj ďalej
Za demokraciu nasadzoval život, ľahké to nemal ani medzi svojimi. Petr Pavel je od dnešného dňa českým prezidentom. Prečítajte si jeho profil. (SME)
Český prezident Miloš Zeman prijme svojho nástupcu Petra Pavla v pondelok 13. februára. Pavel očakával, že stretnutie navrhne Zeman, k čomu však nedošlo, a tak termín napokon navrhol Pavlov tím a Zeman ho akceptoval. (TASR)
Nastupujúci český prezident Petr Pavel chce navštíviť Slovensko hneď v týždni po inaugurácii. Inaugurácia sa uskutoční 9. marca a na slávnosť by mala dostať pozvanie aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Čítaj ďalej
Iba dvakrát sa aktívnemu politikovi dostalo v Prahe prijatia vyhradeného obvykle rockovej hviezde. Minulý týždeň Petrovi Pavlovi, predtým len prezidentke Zuzane Čaputovej, keď prišla do Prahy v júni 2019, píše komentátor Jindřich Šídlo. (SME)
Inaugurácia nového českého prezidenta Petra Pavla sa uskutoční 9. marca o 14.00 h na Pražskom hrade. Spoločnú schôdzu na tento termín zvolá predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová. Čítaj ďalej
České prezidentské voľby boli obdivuhodným múdrym vzopätím antipopulistickej a antiextrémistickej väčšiny. Nemecké noviny napísali – Česko sa prehlasovalo na západ. Je to nepresné – chýba v ňom slovo „nateraz“. Píše novinár Petr Šabata. (SME)
Cynická obluda: Voloďa si to dlhé roky pestuje, prachov a kompromateriálov do toho naleje, pomáha tomu, ako sa len dá, a až na maďarskú výnimku je to len jedno sklamanie za druhým. No čo s takými babrákmi?
(SME)