Vetrák sa na referende nezúčastní, nazval ho zbytočným
Referendum je dôležitý nástroj moci ľudu, ale Smer tento inštitút demokracie zneužíva, aby si zabezpečil beztrestnosť, povedal predseda ústavnoprávneho parlamentného výboru Milan Vetrák z OĽaNO. Zároveň ho nazval zbytočným.
Ako ďalej uviedol na sociálnej sieti, jedným z dôvodov je suma 11 miliónov eur, ktorú zaň bude musieť zaplatiť štát.
„Peniaze mohli byť investované do zdravotníctva, školstva či na inú pomoc ľuďom. Pritom sa v najbližšom čase v NR SR dohodne riešenie, ktoré v budúcnosti umožní predčasné voľby, aj pre súčasnú vládu," napísal Vetrák.
Smer a Hlas referendum zneužívajú
Ďalej uviedol, že predseda strany Smer Robert Fico a predseda strany Hlas Peter Pellegrini si na referendum zrazu spomenuli po 16 rokoch a práve vtedy, keď chcú podľa Vetráka zneužiť ľudí na zvrhnutie vlády, opätovné získanie moci a zabezpečenia beztrestnosti pre seba a ich nominantov.
„Nikdy nepriznali výsledku referenda právnu silu ústavného zákona. Nikdy neznížili kvórum pre účasť v referende, na čo podľa všetkého teraz aj doplatia. Nikdy, keď vládli, neumožnili, aby ľudia mohli v referende hlasovať o predčasných voľbách, robia to, až keď sú v opozícii," uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru.
V minulosti Fica referendum nezaujímalo
Vetrák taktiež tvrdí, že predstavitelia Smer a teraz aj Hlasu nikdy neprijali reguláciu volebnej kampane, kde by férovo mohlo zaznieť pre a proti akémukoľvek referendu.
Taktiež podľa poslanca ani jeden zákon, ktorý niekedy predložili v parlamente, sa netýkal priznania väčších práv ľuďom v referende a zefektívnenia referenda.
„Ani raz, keď hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti predkladalo počas ôsmich rokov v opozícii do NR SR opakovane zákon na zefektívnenie referenda, taký zákon nepodporili, ale zmietli zo stola," tvrdí Vetrák.
Poslanec ďalej uviedol, že v súčasnosti majú predstavitelia spomínaných strán „plné ústa" referenda a posilnenia práv ľudí v ňom. „Myslia si, že ľudia majú krátku pamäť," uzavrel Vetrák. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Referendum 2023
Karikatúra dňa od Hej, Ty!: Stálo to za to
(SME)Z milióna dvestotisíc hlasov za fakticky predčasné voľby sa politicky nedá vyvodiť nič. Alebo veľmi málo. Čo sa týka strán, ktoré sa postavili za referendum, všetky odhady, čo znamená ten milión+, sú špekulácie. Komentuje Peter Schutz. (SME)
Je takmer 1,2 milióna voličov, ktorí hlasovali za predčasné voľby, predzvesťou spoločného voličského potenciálu Smeru, Hlasu, Republiky a SNS? Jednoznačne sa to povedať nedá. Výsledky skôr ukazujú na presuny v tradičných baštách Smeru.
(SME)Štvrtina všetkých oprávnených voličov prišla v zlom počasí na slabo spropagované a zbytočné referendum, pri ktorom bolo vopred jasné, že bude neúspešné. Ich motiváciou bola túžba po zmene. A nenávisť. Píše Samo Marec. (SME)
Cynická obluda: Tento vtip bol pripravený už týždeň, pretože bolo jasné ako referendum dopadne a tiež bolo veľmi pravdepodobné, že génius nízkopodlažnej propagandy príde pre svoj zaslepený minifanklub s takouto interpetáciou.
(SME)Lunik IX si zapísal celoslovenský rekord v sobotnom referende. K urnám prišli za 15 hodín len siedmi obyvatelia, čiže priemerne jeden za vyše dve hodiny. Starosta Marcel Šaňa účasť ani nechce komentovať, on sám tiež neprišiel. (Korzár)
Jedinou relevantnou informáciou o skutočnej hĺbke a obsahu toľko vzývanej "80-percentnej nedôvery v túto vládu" je skutočnosť, že 73 percent voličov neobetovalo tejto pravde zo svojej soboty ani päť minút, píše Peter Schutz. (SME)
Účasť na referende sa nesmie podceňovať a demokratické strany musia priniesť voličom atraktívnu ponuku. „Misia ťažká, ale nie nemožná," napísal premiér Heger na sociálnej sieti. (SITA) Čítaj ďalej