Čína by mohla zaútočiť na Taiwan v roku 2027, upozornil taiwanský minister
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa môže uchýliť k útoku na Taiwan, aby odvrátil pozornosť od domácich problémov. Uviedol to taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie v rozhovore.
Šéf taiwanskej diplomacie si myslí, že Peking by mohol na Taiwan zaútočiť v roku 2027. Ostrov preto musí byť veľmi obozretný. Zároveň priznal, že napätie v Taiwanskom prielive bolo vlani oveľa vyššie, ako v predchádzajúcich rokoch.
"Si Ťin-pching v roku 2027 pravdepodobne začne svoje štvrté funkčné obdobie. Ak si za predchádzajúce tri funkčné obdobia nebude môcť nárokovať žiadny úspech vo funkcii, možno bude musieť porozmýšľať nad niečím iným, čo by mohol považovať za svoj úspech alebo svoj odkaz," vysvetlil Wu.
"Ak sa pozriete na súčasnú situáciu v Číne, ekonomika klesá a ľudia nie sú spokojní," dodal. Ak prezident nedokáže zmeniť situáciu doma, možno sa uchýli k použitiu sily alebo vyvolaniu krízy, aby ukázal, že niečo dokázal. "Máme obavy, že Taiwan by sa mohol stať jeho obetným baránkom," povedal minister.
Taiwan má od roku 1949 nezávislú vládu, Čína ho však stále považuje za súčasť svojho územia. Komunistická vláda v Pekingu vlani pohrozila, že nebude tolerovať "separatistické aktivity" a v nevyhnutnom prípade nevylučuje ani vojenský zásah na ostrove. Situácia v Taiwanskom prielive je v súčasnosti napätá, pričom čínske lietadlá prakticky denne prenikajú do taiwanskej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ).
Wu v rozhovore uviedol, že súčasný stav, v ktorom má Taiwan vlastnú vládu, ale oficiálne nevyhlásil nezávislosť, "nemusí trvať večne". (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Čína a Taiwan
Ak by Čína zaútočila na Taiwan, kandidát na prezidenta USA Donald Trump by uvalil na Peking dodatočné clá.
(TASR)Čína ponúka Nauru hospodársku pomoc po tom, ako zrušilo diplomatické vzťahy s Taiwanom.
(TASR)V okolí Taiwanu zaznamenali za uplynulý deň 33 čínskych bojových lietadiel vrátane stíhačiek SU-30 a šesť bojových lodí.
(TASR)Čína kritizovala USA za vytváranie provokácií, keď cez Taiwanský prieliv preplávala americká loď.
(TASR)Dvaja kongresmani USA sa stretli s víťazom taiwanských volieb Laj Čching-tem, aby potvrdili podporu Washingtonu.
(TASR)Čína a Nauru obnovili diplomatické vzťahy. Nauru nečakane oznámil, že už neuznáva Taiwan.
(TASR)Čína odmieta stretnutia delegácií USA a Taiwanu. Reagovala tak na stretnutie nového prezidenta s neoficiálnou delegáciou vlády USA.
(TASR)Vláda na malom tichomorskom ostrove Nauru prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom a miesto toho uzná Čínu. Ide o prvého diplomatického spojenca Taiwanu, ktorý sa rozhodol rozvíjať vzťahy v prospech Pekingu po taiwianských voľbách.
(TASR)