V Rusku stále podniká viac ako 550 medzinárodných spoločností
Viac ako 550 medzinárodných spoločností naďalej vo väčšej či menšej miere podniká v Rusku. Mnohé z týchto spoločností sú pritom z Európy, poukazuje na to správa Yalovej univerzity.
Univerzita vedie databázu, v ktorej je 1 389 spoločností z celého sveta rozdelených do piatich kategórií podľa ich aktivít v Rusku.
Prvé tri - podnikanie „ako obyčajne“, „kupovanie času“, pri ktorom firmy v Rusku podnikajú v značnej miere, a „obmedzovanie“, keď firmy obmedzili dôležité operácie, ale pokračujú v ďalších - zahŕňajú dovedna 555 spoločností predstavujúcich takmer 40 percent databázy.
Nie je jasné, koľko tieto spoločnosti v Rusku vzhľadom na spomalenie ekonomiky a sankcie zarobia, ich prítomnosť však zdanlivo podkopáva jednotu Západu v obmedzovaní vojnovej mašinérie Kremľa.
Hovorca Európskej komisie pre Euronews poznamenal, že spoločnosti neporušujú európske sankcie, kým sa neangažujú v sankcionovaných sektoroch.
V Rusku podľa databázy Yalovej univerzity podniká „ako obyčajne“ 223 spoločností vrátane prominentných mien z Talianska (Boggi, Benetton, Calzedonia), Francúzska (Clarins, Etam, Lacoste), Nemecka (Siemens Healthineers, B. Braun) Holandska (Philips), Spojených štátov (Tom Ford, Tupperware, TGI Friday's), Číny (Alibaba, Tencent, ZTE) a leteckých spoločností Emirates Airlines, Egyptair, Qatar Airways a Turkish Airlines.
Čas „si kupuje“ 162 firiem, medzi nimi napríklad AstraZeneca a Unilever zo Spojeného kráľovstva, Bayer a Merck z Nemecka, Engie, BlaBlaCar, Total Energies a Yves Rocher z Francúzska, holandská ING Bank, švajčiarske Nestlé, Red Bull z Rakúska alebo talianska Barilla.
V procese obmedzovania aktivít je 170 spoločností. Medzi dobre známe firmy patria Adobe, Alphabet, Coca-Cola, Duolingo,JPMorgan, Microsoft z USA, Allianz a Bosch z Nemecka, Eni, Ferrero, Pirelli z Talianska, Spotify a Vattenfall zo Švédska, dánsky ?rsted a japonská Toyota.
Väčšinu alebo takmer všetky ruské operácie zastavilo 493 medzinárodných firiem, ktoré si však zachovali možnosť získavania zostatkových finančných výnosov.
Napokon sa celkom z Ruska podľa Yalovej univerzity stiahlo 341 firiem. Takými sú nemecké Aldi, Deutsche Bank, Lufthansa či Mercedes-Benz, írske Accenture, britská Asda a Vodafone, americké spoločnosti Deloitte, IBM, McDonald's, Netflix a Nike, holandský Heineken, švédska Ikea, nórsky Equinor, Nokia z Fínska, japonský Nissan či francúzsky Renault.
V tejto skupine je aj Eurovízia a rôzne športové organizácie, ktoré zakázali ruským štátnym príslušníkom zúčastniť sa na ich súťažiach. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruská armáda opakovane porušila Putinovo veľkonočné prímerie, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruský súd poslal do väzenia na takmer tri roky 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú. Čítaj ďalej
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej
Kyjev tvrdí, že Rusko napriek vyhláseniu veľkonočného prímeria neprestáva útočiť. Čítaj ďalej
Ukrajinský vzdušný priestor chránia aj ženy. "Čarodejnice z Buče" chcú odbremeniť aj mužov na fronte.
(SME)