Kollár trvá na riešení predčasných volieb do konca januára
Boris Kollár odmieta hlasovať o termíne predčasných volieb až v marci a trvá na vyriešení termínu volieb už v utorok 31. januára na schôdzi parlamentu, povedal v relácii Na telo. Za vyriešenie situácie už v utorok je aj Richard Sulík.
Predseda parlamentu berie na vedomie, že premiér Heger hľadá inú platformu pre svoje ďalšie politické pôsobenie, ale mal by sa rozhodnúť čím skôr, aby strany vedeli, s kým rokujú, komentoval líder Sme rodina rozkol v OĽaNO.
"Chcem, aby sme sa vyhli takému prepadu hlasov demokratického spektra, aký nastal pri voľbách v roku 2020. Myslím si, že Heger nebude zakladateľom nejakého hnutia, skôr sa k niekomu pripojí. Tiež považujem za potrebné, aby premiér čím skôr objasnil svoju politickú budúcnosť," povedal v relácii predseda SaS Richard Sulík.
Diskutujúci sa vyjadrili aj k návrhu ministra spravodlivosti k spolužitiu LGBTI ľudí. Sulík považuje návrh za nedostatočný a mal byť podľa neho taký, aké sú vo vyspelej Európe. Ide ale aspoň o nejaký posun, ktorý sa bude dať v budúcnosti upraviť a nevylučuje podanie pozmeňujúceho návrhu, hoci si uvedomuje limity, ktoré má zloženie súčasného parlamentu.
Boris Kollár povedal, že tento parlament nedá šancu uspieť niečomu lepšiemu, ale nejako začať treba, a ak sa návrh ministra Karasa dostane do parlamentu, Sme rodina ho pravdepodobne podporí.
K zrušeniu obvinenia poslancovi Borguľovi cez paragraf 363 líder Sme rodina povedal, že so žiadosťou neuspeli Jankovská, Bödör ani ďalší obvinení v kauzách prepojených na politiku.
Sulík vidí rozhodnutie ako problematické a pripomenul, že Maroš Žilinka pri verejnom vypočutí v rámci výberového konania šéfa generálnej prokuratúry povedal, že paragraf 363 robí šarapatu a súhlasil by z jeho úpravou. Žiaľ, už to neplatí, povedal Sulík.
Kollár podporil aj vyhlásenie svojho ministra práce Milana Krajniaka, že Sme rodina nevytvorí koalíciu so stranou Republika. (SME)
Ďalšie príspevky na tému: Pád vlády
Poslanci zo strany Demokrati nebudú hlasovať za otvorenie mimoriadnej schôdze. Juraj Šeliga ako hlavný dôvod uviedol návrh poslanca Tarabu, ktorý ohrozuje existenciu špeciálnej prokuratúry a vyzval hnutie OĽaNO, aby stiahlo podpisy.
(SME)Hoci sa predčasný koniec odchádzajúcej vlády spája najmä so slovom chaos, výstižné pomenovanie pre to, čoho sme boli svedkami, je aj „éra protikladov“. Matovič vyvolal čosi ako spoločenskú psychózu. Píše Matúš Ritomský.
(SME)Fico doteraz čerpal silu aj z predstavy časti voličov, že je lepší než hádavý amatér a strojca chaosu. Preto potrebuje byť v konflikte so všetkými, ktorí predstavujú demokratickú alternatívu, a útočí na Ódora, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
(SME)Nevyhraňoval som sa dostatočne voči Igorovi Matovičovi, priznal Eduard Heger. v TV Markíza poznamenal, že si "hrýzol do jazyka", aby dokončili dôležité reformy a ochránili plán obnovy.
(TASR)Premiér Heger neodpovedal v TV Markíza na otázku, či nápad dosadiť Samuela Vlčana na miesto ministra pôdohospodárstva bola jeho iniciatíva. OĽaNO a Hegerova strana Demokrati sa počas týždňa obviňovali, koho bol Vlčan nominant.
(SME)Peter Pellegrini vysiela voličom signál, že by sa radšej mali vo voľbách prikloniť k jeho strane, než k Progresívnemu Slovensku. Líder Hlasu sa obáva, že progresívci by pre nedostatok skúseností mohli vládnuť podobne ako OĽaNO. Čítaj ďalej
Aby sa nepakovali podobné kauzy ako je tá ministra Vlčana, je potrebné zmeniť zákon, ktorý by vylúčil politického nominanta s obchodovaním so štátom, povedal premiér Heger v relácii Sobotné dialógy RTVS. Čítaj ďalej
Eduard Heger zhodnotil svoju vládu ako najreformnejšiu vôbec. Bolo to podľa neho najmä vďaka Plánu obnovy. "Je to moje dieťa a som na neho hrdý, pretože pomáha," povedal Heger na tlačovej konferencii, kde vymenováva úspechy vlády.
(SME)