V Maďarsku sa začali celoštátne štrajkové dni, potrvajú týždeň
V Maďarsku sa začal celoštátny týždeň štrajkových dní pedagógov, ktorý vyhlásil Demokratický odborový zväz pedagógov a Odborový zväz pedagógov. Týždňová séria protestov vyvrcholí Dňom solidarity 31. januára.
Na deň výročia vlaňajšieho výstražného štrajku demokratický zväz pozýva odbory, občianske organizácie i občanov. K dvojhodinovému výstražnému štrajku sa budúci pondelok pripoja aj zamestnanci učňovských škôl.

Mnoho štrajkujúcich učiteľov prepustili
Podľa odborárov sa v tomto čase končia prijímacie skúšky ôsmakov na stredné školy a prerušenie vyučovania tak podľa demokratického zväzu neohrozí pokračovanie ich štúdia.
Viacerí pedagógovia, ktorí sa zapojili do vlaňajšej série učiteľských protestov formou občianskej neposlušnosti, boli prepustení alebo podali výpovede, pripomína server.
Odborári preto k doterajším požiadavkám pridali zrušenie nariadenie vlády, ktorým sa menia pravidlá prepúšťania učiteľov a zákona obmedzujúceho právo na štrajk.
Štátny tajomník rezortu vnútra zodpovedný za verejné vzdelávanie Zoltán Maruzsa v reakcii na začatie štrajku zvolal na štvrtok schôdzu štrajkového výboru.
Vláda od 1. januára zvýšila platy učiteľov o desať percent, väčšie zvýšenie podmienila získaním zmrazených eurofondov.
Protesty trvajú už rok
Séria celoštátnych protestov pedagógov sa začala vlani v januári. Podporili ich študenti, žiaci, rodičia a viaceré občianske združenia a hnutia.
Tisíce učiteľov sa zapojili 26. novembra 2022 do celoštátnej demonštrácie, v rámci ktorej odovzdali ministerstvu vnútra deväťbodovú petíciu s podpismi 112.000 pedagogických zamestnancov.
Celoštátny štrajk učiteľov, ktorý vyhlásili odborové organizácie Demokratický odborový zväz pedagógov a Odborový zväz pedagógov, sa konal 8. decembra 2022.
Učitelia 2. januára pokračovali v sérii protestov šesťdňovým pochodom z Miškovca do Budapešti, na ktorom poukázali na nedostatky v oblasti vzdelávania.
Plat učiteľov v Maďarsku dosahuje v súčasnosti 60 percent priemeru platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Na Slovensku je to 70 percent a v Rakúsku 85 percent. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Ukrajinský prezident Zelenskyj vo svojej kondolencii ocenil, že sa pápež František modlil za mier na Ukrajine. Čítaj ďalej
V rezidenciách, kde nebýva kráľ Karol III. bude vlajka spustená na pol žrde po smrti pápeža Františka. Čítaj ďalej
V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka. Čítaj ďalej
Na úmrtie pápeža Františka reagoval aj Biely dom. Na sociálnej sieti X zverejnil krátky príspevok. Čítaj ďalej
Ruský prezident označil pápeža Františka za vynikajúceho človeka, ktorého si bude navždy pamätať v tom najlepšom. Čítaj ďalej
Po oznámení úmrtia pápeža Františka sa v Ríme rozozvučali kostolné zvony. Čítaj ďalej
Svojou pokorou a čistou láskou k menej šťastným inšpiroval milióny ľudí, uviedla predsedníčka eurokomisie Metsolová. Čítaj ďalej
Bol to muž nesmierneho súcitu, reagoval izraelský prezident Herzog na úmrtie pápeža. Čítaj ďalej