Na pomoc by neprišiel. Babišove slová pobúrili viaceré štáty aj médiá
Pobaltskí ministri zahraničia aj ukrajinské i poľské médiá kritizujú slová Andreja Babiša, že by ako prezident nevyslal českých vojakov na obranu napadnutého Poľska či pobaltských krajín.
Pobaltie je pobúrené
Estónsky minister Urmas Reinsalu označil slová z nedeľňajšej prezidentskej debaty za najhorší príklad zasahovania domácej politickej kampane do bezpečnostných otázok.
"Pán Babiš by si tiež mal spomenúť na históriu vrátane rokov 1968 a 1938," vyhlásil s odvolaním sa na dátumy napadnutia Československa vojskami krajín Varšavskej zmluvy a odstúpenie československého pohraničia nacistickému Nemecku v dôsledku Mníchovskej dohody.
Podľa lotyšského ministra Edgarsa Rinkévičsa je Babišov výrok nezodpovedný. Litovský minister Gabrielius Landsbergis vyhlásil, že by jeho krajina bez váhania vojakov na pomoc Česku vyslala.
"Ak by bola česká sloboda, zvrchovanosť alebo územná celistvosť ohrozená vonkajšou silou, Litovčania budú stáť po boku Čechov," povedal novinárom.

Ministri tiež pripomenuli, že v čase, keď bol Babiš predsedom vlády, vyslalo Česko svojich vojakov v rámci misie NATO do Pobaltia. Šéfovia diplomacií všetkých troch krajín zdôraznili, že ich štáty by Česku na pomoc armádu vyslali.
Naštval Poliakov
"Prekvapujúce slová kandidáta na českého prezidenta", začal svoju správu o nedeľňajšej debate internetový portál Poľského rozhlasu.
"A čo spojenecké povinnosti vyplývajúce z členstva v NATO?," pozastavuje sa nad vyhlásením Babiša konzervatívny portál nezaležna.pl.
Europoslanec za vládnuce národno-konzervatívne Právo a spravodlivosť Ryszard Czarnecki o Babišovi na twitteri napísal, že "trepe piate cez deviate". Odkázal mu, "nech si panáčik prečíta medzinárodné zmluvy, ktoré Česko podpísalo". Zaželal mu "príjemné počítanie a dôstojnú porážku".
"Babiš sa znovu dostáva u Poliakov do nemilosti," napísal zasa portál businessinsider.pl a Babiša označil za "osobnosť plnú kontroverzií". Pripomenul tiež, že v minulosti sa tento politik vyjadril vulgárne o poľských potravinách.
"Predtým hovoril o poľskom jedle, teraz už ide o závažnejšie veci - Babiš nikdy neukrýval svoje antipatie voči Poliakom," napísala na twitteri Klara Klingerová z denníka Denník Gazeta Prawna.
Škandalózny výrok
Babišove vyhlásenia si všímajú tiež ukrajinské médiá ako je server Ukrajinska pravda alebo agentúra Unian, obe zaznamenali Babišov výstup v Českej televízii spravodajsky a komentárov sa zdržali.
"Toto vyhlásenie vyvolalo množstvo otázok, keďže Česká republika je členom NATO a je povinná dodržiavať piaty článok (Severoatlantickej zmluvy)," poznamenal Unian, ktorý tiež pripomenul Babišovu korekciu na sociálnych sieťach.
Ukrajinský server Gazeta.ua označil Babišov výrok za škandalózny. "Kandidáta neuviedla do rozpakov ani skutočnosť, že ide o záväzok členských štátov NATO," píše Gazeta.ua na Babišovu adresu.
"Keď mu povedali, že ide o aliančný záväzok, odpovedal jednoducho: 'Chcem mier', "cituje portál z tweetu novinára Rikarda Jozwiaka zo stanice Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda (RFE / RL), na ktorého sa vo svojej správe odvoláva.
Babiš slová neskôr korigoval
Babiš v Českej televízii v prezidentskej debate so svojím protikandidátom Petrom Pavlom na otázku moderátora uviedol, že v teoretickom prípade napadnutia Poľska či pobaltských štátov by nevyslal českých vojakov na pomoc napadnutej krajine.
Tieto štáty sú rovnako ako Česko členmi NATO a ku kolektívnej obrane napadnutého spojenca pritom všetky krajiny aliancie zaväzuje piaty článok Severoatlantickej zmluvy, na základe ktorej v roku 1949 NATO vzniklo.
Babiš neskôr na twitteri svoje slová korigoval vyhlásením, že tento záväzok by dodržal.
(ČTK)Ďalšie príspevky na tému: Voľby prezidenta v Česku
V Senici čakali voliči nastúpení ešte pred otvorením miestností. Žiadnu miestnosť neotvorili skôr. Čítaj ďalej
Za demokraciu nasadzoval život, ľahké to nemal ani medzi svojimi. Petr Pavel je od dnešného dňa českým prezidentom. Prečítajte si jeho profil. (SME)
Český prezident Miloš Zeman prijme svojho nástupcu Petra Pavla v pondelok 13. februára. Pavel očakával, že stretnutie navrhne Zeman, k čomu však nedošlo, a tak termín napokon navrhol Pavlov tím a Zeman ho akceptoval. (TASR)
Nastupujúci český prezident Petr Pavel chce navštíviť Slovensko hneď v týždni po inaugurácii. Inaugurácia sa uskutoční 9. marca a na slávnosť by mala dostať pozvanie aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Čítaj ďalej
Iba dvakrát sa aktívnemu politikovi dostalo v Prahe prijatia vyhradeného obvykle rockovej hviezde. Minulý týždeň Petrovi Pavlovi, predtým len prezidentke Zuzane Čaputovej, keď prišla do Prahy v júni 2019, píše komentátor Jindřich Šídlo. (SME)
Inaugurácia nového českého prezidenta Petra Pavla sa uskutoční 9. marca o 14.00 h na Pražskom hrade. Spoločnú schôdzu na tento termín zvolá predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová. Čítaj ďalej
České prezidentské voľby boli obdivuhodným múdrym vzopätím antipopulistickej a antiextrémistickej väčšiny. Nemecké noviny napísali – Česko sa prehlasovalo na západ. Je to nepresné – chýba v ňom slovo „nateraz“. Píše novinár Petr Šabata. (SME)
Cynická obluda: Voloďa si to dlhé roky pestuje, prachov a kompromateriálov do toho naleje, pomáha tomu, ako sa len dá, a až na maďarskú výnimku je to len jedno sklamanie za druhým. No čo s takými babrákmi?
(SME)