Parlament bude rokovať o zmene ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami
Parlament dnes bude rokovať o novele, ktorá umožní skrátiť volebné obdobie 90-timi hlasmi poslancov. Schôdza sa začne o 13:00. OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina a SaS sa okrem toho počas víkendu dohodli aj na termíne predčasných volieb.
Súčasťou návrhu bude aj to, že k zmene volebného systému bude môcť prísť len so súhlasom 90 poslancov, čo bola podmienka zo strany OĽaNO. Šéf hnutia Igor Matovič tvrdí, že strany Smer, Hlas a Republika sa dohodli, že ak získajú po voľbách väčšinu v parlamente, teda 76 hlasov, zmenia volebný systém na Slovensku po vzore Maďarska.
Samostatný pozmeňujúci návrh podajú nezaradení poslanci Juraj Šeliga (Za ľudí), Miroslav Kollár (Spolu) a poslanci OĽaNO Michal Šipoš a Milan Vetrák k ukotveniu Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu v Ústave SR. Cieľom návrhu je ochrániť ich pred prípadným zrušením po predčasných parlamentných voľbách.
Strana Hlas v pondelok avizovala, že podá pozmeňujúci návrh, aby sa predčasné parlamentné voľby konali 24. júna. „Doteraz som nepočul jeden rozumný dôvod, pre ktorý by sme mali celá verejnosť akceptovať dátum 30. septembra," uviedol šéf Hlasu Peter Pellegrini a dodal, že vládne strany chcú zobrať čo najviac peňazí zo štátneho rozpočtu.
Poslancov na 78. schôdzi čaká aj prerokovanie novely vodného zákona, novely zákona o kybernetickej bezpečnosti a novely o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Voliť tiež majú predsedu zdravotníckeho výboru. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Pád vlády
Poslanci zo strany Demokrati nebudú hlasovať za otvorenie mimoriadnej schôdze. Juraj Šeliga ako hlavný dôvod uviedol návrh poslanca Tarabu, ktorý ohrozuje existenciu špeciálnej prokuratúry a vyzval hnutie OĽaNO, aby stiahlo podpisy.
(SME)Hoci sa predčasný koniec odchádzajúcej vlády spája najmä so slovom chaos, výstižné pomenovanie pre to, čoho sme boli svedkami, je aj „éra protikladov“. Matovič vyvolal čosi ako spoločenskú psychózu. Píše Matúš Ritomský.
(SME)Fico doteraz čerpal silu aj z predstavy časti voličov, že je lepší než hádavý amatér a strojca chaosu. Preto potrebuje byť v konflikte so všetkými, ktorí predstavujú demokratickú alternatívu, a útočí na Ódora, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
(SME)Nevyhraňoval som sa dostatočne voči Igorovi Matovičovi, priznal Eduard Heger. v TV Markíza poznamenal, že si "hrýzol do jazyka", aby dokončili dôležité reformy a ochránili plán obnovy.
(TASR)Premiér Heger neodpovedal v TV Markíza na otázku, či nápad dosadiť Samuela Vlčana na miesto ministra pôdohospodárstva bola jeho iniciatíva. OĽaNO a Hegerova strana Demokrati sa počas týždňa obviňovali, koho bol Vlčan nominant.
(SME)Peter Pellegrini vysiela voličom signál, že by sa radšej mali vo voľbách prikloniť k jeho strane, než k Progresívnemu Slovensku. Líder Hlasu sa obáva, že progresívci by pre nedostatok skúseností mohli vládnuť podobne ako OĽaNO. Čítaj ďalej
Aby sa nepakovali podobné kauzy ako je tá ministra Vlčana, je potrebné zmeniť zákon, ktorý by vylúčil politického nominanta s obchodovaním so štátom, povedal premiér Heger v relácii Sobotné dialógy RTVS. Čítaj ďalej
Eduard Heger zhodnotil svoju vládu ako najreformnejšiu vôbec. Bolo to podľa neho najmä vďaka Plánu obnovy. "Je to moje dieťa a som na neho hrdý, pretože pomáha," povedal Heger na tlačovej konferencii, kde vymenováva úspechy vlády.
(SME)