Prezidentka Čaputová si v Berlíne prevzala Schwarzkopfovu európsku cenu
Prezidentka Zuzana Čaputová si prevzala v Berlíne Schwarzkopfovu európsku cenu. V príhovore upozornila na rastúcu polarizáciu v spoločnosti a vyzvala na návrat k hodnotám.
V Európskej únii podľa slov prezidentky vidieť snahy podkopávať právny štát, oslabovať deľbu moci alebo obmedzovať slobodu médií, teda základné kamene liberálnej demokracie. Vyzvala na ochranu týchto základných hodnôt a pravidiel.
Extrémisti podľa Čaputovej čoraz viac využívajú rozdiely na získanie vplyvu a moci, v konečnom dôsledku na to, aby zničili demokraciu. Ako skonštatovala, v mnohých európskych krajinách stačí jedno volebné obdobie, aby sa demokrati ocitli v menšine.
Reguláciu sociálnych sietí považuje prezidentka za nevyhnutnosť. Myslí si však, že samotná regulácia nestačí. Hodnoty, ako sú humanizmus, empatia alebo rešpekt, sa podľa nej musia opäť prejaviť v tom, ako sa k sebe ľudia navzájom správajú, a musia sa vrátiť do verejného života, výkonu moci, vzdelávacieho systému a profesionálnych životov.
Apelovala najmä na zodpovednosť politikov, ktorých rozhodnutia sú podľa nej návodom pre ostatných.
V kontexte ruskej invázie na Ukrajinu poukázala na jednotu a pomoc zo strany západných krajín s tým, že tento prístup pomohol Ukrajine brániť sa a získať späť časti svojho územia.
Nepretržitá a včasná podpora ukrajinskej obrany je podľa Čaputovej najlepším prostriedkom na dosiahnutie spravodlivého mieru a poriadku založeného na európskych pravidlách.
Cenu Čaputovej udelili ešte v roku 2021, vzhľadom na pandémiu covid-19 však odovzdávanie odložili. Dostala ju za odvahu postaviť sa organizovanému zločinu, za práva menšín – najmä Rómov – a za ekologicky udržateľnú budúcnosť.
Podľa Schwarzkopfovej nadácie Mladá Európa dáva Čaputová celej Európe nádej, že budúcnosť tolerancie, udržateľnosti a spoločenstva je možná.
Na slávnostnom odovzdávaní cien sa zúčastnil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.
Schwarzkopfovu európsku cenu udeľujú od roku 2003 predstaviteľom z politiky a občianskej spoločnosti. O ocenených za výnimočné príspevky k európskemu porozumeniu a ideálom rozhoduje porota mladých ľudí z celej Európy.
Medzi doterajších laureátov patria napríklad bývalý predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker alebo bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Máme krízu civilizácie a čo to znamená? V novej epizóde Dejín sa nad tým zamýšľajú archeológ, politológ a zoológ. (SME) Čítaj ďalej
Prečítajte si báseň Američanky venovanú starým rodičom zo Slovenska – a objavte aj ďalšie texty, ktoré zaujali cudzincov.
(The Slovak Spectator)Slovenský basketbalista mieri do USA a v Utekáči otvorili unikátnu atrakciu. Prečítajte si výber dobrých správ.
(The Slovak Spectator)Prípad obvineného extrémistu Bombica ovplyvní výklad hraníc slobody prejavu, tvrdí Úrad vlády.
(TASR)Britský filmový inštitút odporúča svojim fanúšikom desať filmov zo slovenskej novej vlny.
(The Slovak Spectator)V blízkosti železničnej stanice Bratislava - Vinohrady zrazil vlak dve osoby. Žena zraneniam podľahla, zranený muž utiekol.
(TASR)Extrémista Bombic bude aj naďalej stíhaný na slobode, rozhodol špecializovaný súd.
(SME)Šetrnejší fanúšikovia smartfónov budú mať z nového Poco F7 Ultra radosť.
(Closer)