Prezidentka zatiaľ nevidí dôvod chodiť na rokovania vlády
Prezidentka Čaputová zatiaľ nevidí dôvod chodiť na rokovania dočasne poverenej vlády. Ako vysvetlila, rozhodovanie o bodoch, ku ktorým sa má vzhľadom na obmedzené právomoci kabinetu vyjadriť, sa deje ešte pred tým, ako vláda zasadne.
"Ten súhlas alebo nesúhlas, ktorý udeľujem vláde, sa musí udiať vopred. Ja som dopredu oboznámená s podkladmi a s bodmi, ku ktorým sa mám vyjadriť. Buď sa k nim vyjadrím súhlasne, alebo nesúhlasne, následne to vláda už len sprocesuje," priblížila Čaputová.
Dočasne poverená vláda by až do predčasných volieb mala pokračovať v režime, ktorý sa začal v decembri jej odvolaním.
"Nie je to najšťastnejšie, je to vláda, ktorá je odvolaná, a z povahy veci vyplýva, že jej právomoci sú limitované. To je aj dôvod, pre ktorý som hovorila o potrebe predčasných volieb už v júni," podotkla prezidentka.
Ako pripomenula, niektoré právomoci nemôže vláda vôbec vykonávať a časť právomocí môže vykonávať s jej súhlasom.
"Pokiaľ ide o nejaké úvahy o tom, že by sa právomoci, ktoré vykonávať nesmie, dali obchádzať, nie je to celkom tak, pretože nie všetko sa dá schváliť cez zákon v parlamente, čo je jediná cesta, ktorou môže vláda realizovať závažnejšie kroky," myslí si hlava štátu.
V súvislosti s dofinancovaním ambulantného sektora uviedla, že ak vláda vo veci zlyhá, tak pre ňu dôvod konať.
"Je to veľký problém. Je jasné, že ambulanciám hrozí, že sa budú zatvárať," upozornila Čaputová. Riešenie by podľa nej malo byť ale oznámené v krátkom čase.
Rezort zdravotníctva by chcel riešenie predstaviť do konca týždňa. Členovia Asociácie súkromných lekárov plánujú poplatky pre pacientov na pokrytie prevádzkových nákladov zaviesť od 1. februára.
Slovenská lekárska komora tiež varuje, že bez dofinancovania hrozí, že poskytovatelia neuzavrú zmluvu so zdravotnými poisťovňami a pacient si bude musieť zdravotnú starostlivosť platiť sám. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Pád vlády
Poslanci zo strany Demokrati nebudú hlasovať za otvorenie mimoriadnej schôdze. Juraj Šeliga ako hlavný dôvod uviedol návrh poslanca Tarabu, ktorý ohrozuje existenciu špeciálnej prokuratúry a vyzval hnutie OĽaNO, aby stiahlo podpisy.
(SME)Hoci sa predčasný koniec odchádzajúcej vlády spája najmä so slovom chaos, výstižné pomenovanie pre to, čoho sme boli svedkami, je aj „éra protikladov“. Matovič vyvolal čosi ako spoločenskú psychózu. Píše Matúš Ritomský.
(SME)Fico doteraz čerpal silu aj z predstavy časti voličov, že je lepší než hádavý amatér a strojca chaosu. Preto potrebuje byť v konflikte so všetkými, ktorí predstavujú demokratickú alternatívu, a útočí na Ódora, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
(SME)Nevyhraňoval som sa dostatočne voči Igorovi Matovičovi, priznal Eduard Heger. v TV Markíza poznamenal, že si "hrýzol do jazyka", aby dokončili dôležité reformy a ochránili plán obnovy.
(TASR)Premiér Heger neodpovedal v TV Markíza na otázku, či nápad dosadiť Samuela Vlčana na miesto ministra pôdohospodárstva bola jeho iniciatíva. OĽaNO a Hegerova strana Demokrati sa počas týždňa obviňovali, koho bol Vlčan nominant.
(SME)Peter Pellegrini vysiela voličom signál, že by sa radšej mali vo voľbách prikloniť k jeho strane, než k Progresívnemu Slovensku. Líder Hlasu sa obáva, že progresívci by pre nedostatok skúseností mohli vládnuť podobne ako OĽaNO. Čítaj ďalej
Aby sa nepakovali podobné kauzy ako je tá ministra Vlčana, je potrebné zmeniť zákon, ktorý by vylúčil politického nominanta s obchodovaním so štátom, povedal premiér Heger v relácii Sobotné dialógy RTVS. Čítaj ďalej
Eduard Heger zhodnotil svoju vládu ako najreformnejšiu vôbec. Bolo to podľa neho najmä vďaka Plánu obnovy. "Je to moje dieťa a som na neho hrdý, pretože pomáha," povedal Heger na tlačovej konferencii, kde vymenováva úspechy vlády.
(SME)