Bosna a Hercegovina má prvú premiérku, parlament po troch mesiacoch schválil jej vládu
Bosniansky parlament schválil novú vládu, na čele ktorej bude vôbec prvá žena na poste premiéra, etnická Chorvátka Borjana Krištová. Došlo k tomu tri mesiace po voľbách.
Vládu podporili poslanci z desiatich politických strán, ktorí prekonali svoje ideologické rozpory a po októbrových voľbách sformovali v tejto etnicky rozdelenej krajine koalíciu.
Tá na základe ústavy Bosny a Hercegoviny zahŕňa zástupcov zo všetkých troch hlavných etnických skupín - Bosniakov, Chorvátov i Srbov.
Európska únia v decembri minulého roka rozhodla o zaradení Bosny na zoznam oficiálnych kandidátov na vstup do bloku 27 štátov, a to napriek kritike spôsobu vedenia krajiny.
Krištovej nová vláda bude musieť v rámci prístupového procesu prijať a implementovať množstvo politických, sociálnych a ekonomických reforiem.
Prvýkrát za viac než desaťročie sa vo vládnej väčšine nenachádza hlavná bosnianska nacionalistická Strana demokratickej akcie (SDA), všíma si AP. V novom kabinete sú však zastúpené nacionalistické strany Chorvátov a bosnianskych Srbov - Krištovej Chorvátske demokratické spoločenstvo Bosny a Hercegoviny (HDZ) a Strana nezávislých sociálnych demokratov (SNSD) vedená bosnianskosrbským proruským politikom Miloradom Dodikom.
V rámci koaličnej zmluvy sa HDZ a SNSD zaviazali, že sa sústredia na riešenie kľúčových problémov krajiny, a nie na etnické napätie, ktoré vrie pod povrchom od skončenia krvavej občianskej vojny v Bosne v rokoch 1992-95.
Proces rozširovania EÚ v uplynulých rokoch stagnoval, píše AP. Od ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu však predstavitelia Únie naznačujú, že zintenzívnenie vzťahov bloku s krajinami západného Balkánu je pre bezpečnosť Európy dôležitejšie než kedykoľvek predtým. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Kráľ Karol III., ale aj Trump, Zelenskyj, Putin či Orbán. Pápeža Františka si uctili lídri krajín z celého sveta.
(SME)Argentínčania sa skoro ráno miestneho času začali schádzať v katedrále v Buenos Aires, aby si uctili pápeža Františka. Čítaj ďalej
Snehové zrážky v pohorí Hindúkuš - Himaláje v Ázii dosiahli 23-ročné minimum, čo ohrozuje dve miliardy ľudí.
(SITA)Stovky poľských hasičov bojujú s požiarom, ktorý zachvátil približne 450 hektárov v Biebrzanskom národnom parku.
(TASR)Zádušné omše za zosnulého pápeža Františka sa budú slúžiť v metropolách po celom svete. Čítaj ďalej
Podľa najkonzervatívnejších katolíkov pápež František posúval cirkev až príliš. Liberáli hovorili, že sa snaží málo. (SME) Čítaj ďalej
Čínski vedci oznámili úspešný test nejadrovej vodíkovej bomby.
(SITA)Bude z Ázie či z Afriky, alebo cirkev povedie Talian? Zhrnuli sme, kto sú najväčší favoriti na nového pápeža.
(SME)