Európa musí byť lídrom v potláčaní antisemitizmu, vyhlásil prezident Izraela
Európa by nemohla byť tým, čím je, bez Židov, vyhlásil izraelský prezident Jicchak Herzog v Európskom parlamente. Pripomenul, že antisemitizmus spôsobil, že Európa zaútočila na časť vlastnej DNA a dve tisícročia spoločnej histórie zmizlo.
Antisemitizmus pretrváva
Poslanci Európskeho parlamentu by mali robiť kroky k odstráneniu antisemitizmu v Európe a prijať definíciu antisemitizmu od Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie si holokaustu, povedal Herzog.
Podľa neho antisemitizmus nevznikol vo vzduchoprázdne a "nacistická mašinéria smrti" by nedokázala uskutočniť svoju hrôzostrašnú víziu, keby nepadla na úrodnú pôdu nenávisti voči židom.
Herzog povedal, že antisemitizmus pretrváva. Popieranie holokaustu sa prejavuje "v novom šate" a šíri sa novými kanálmi, najmä na internete. "Vzdialenosť medzi príspevkom na Facebooku a rozbíjaním náhrobných kameňov na cintoríne je kratšia, než by sme si mysleli. Zmätené tvíty môžu zabíjať. Naozaj môžu."
Európa musí byť zásadná
Zdôraznil, že Európa musí zohrávať zásadnú úlohu pri potláčaní antisemitizmu. Vyzval europoslancov, aby neignorovali nové trendy, ale vnímali varovné signály, odhalili príznaky pandémie antisemitizmu a bojovali proti nej za každú cenu.
"Musíte zabezpečiť, aby každý žid, ktorý chce žiť plnohodnotný život vo vašich krajinách, tak mohol urobiť bezpečne a bez strachu," povedal Herzog.
Dodal, že prostredníctvom vzdelávania, legislatívy a ďalších nástrojov, ktoré majú k dispozícii, by sa europoslanci a EÚ mali zaviazať k odstráneniu rasizmu, nenávisti a antisemitizmu vo všetkých ich formách.
V kontexte vzťahov medzi EÚ a Izraelom, spomenul, že obe strany sú spojené "neoddeliteľným putom" a vyzval poslancov a EÚ, aby rozšírili, prehĺbili a posilnili toto partnerstvo s cieľom lepšie bojovať proti súčasným výzvam, ktorým Izrael a EÚ čelia, vrátane hrozby, ktorú predstavuje Irán pre Izrael a pre širší Blízky východ a Ukrajinu.
Priame svedectvá
Zasadnutie Európskeho parlamentu otvorila jeho predsedníčka Roberta Metsolová. Holokaust označila za "najväčší zločin v dejinách", ktorého cieľom bolo vyhladenie ľudí.
Konštatovala, že je nevyhnutné pokračovať v pripomínaní si holokaustu, pretože antisemitizmus stále existuje a vymiera posledná generácia, prinášajúca svedectvo z prvej ruky.
Herzog a Metsolová po skončení zasadania pred plenárnou sálou odhalili maľbu s názvom Utečenec od Felixa Nussbauma.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. Januára. Bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov v roku 2005 na pamiatku holokaustu a pri príležitosti 60. výročia oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka (Auschwitz-Birkenau). (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby na Windsorskom hrade.
(TASR)Vyšetrovanie incidentu, pri ktorom izraelskí vojaci zabili 15 palestínskych záchranárov, zistilo množstvo pochybení.
(ČTK)Britské stíhačky vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali blízko vzdušného priestoru NATO.
(TASR)Odnož teroristickej siete al-Káida oznámila, že zabila 70 vojakov pri raziách na dvoch stanovištiach na severe Beninu.
(TASR)Macrona prijmú v Británii na štátnej návšteve ešte pred očakávanou septembrovou cestou Trumpa.
(TASR)Kresťania z celého sveta slávili Veľkú noc aj v Jeruzaleme. Omša sa znovu konala v tieni vojny v Gaze.
(TASR)Grossi je v súvislosti s rokovaniami medzi USA a Iránom o iránskom jadrovom programe optimistický.
(TASR)Viceprezident USA Vance sa krátko stretol s pápežom Františkom, ktorý sa zotavuje zo zápalu pľúc.
(TASR)