Sme rodina chce zmeniť lehotu vyhlásenia parlamentných volieb
Poslanec Miloš Svrček zo Sme rodina chce zmeniť lehotu na vyhlásenie parlamentných volieb. K uzneseniu o skrátení volebného obdobia predložil pozmeňujúci návrh, ktorý by umožnil vyhlásiť voľby už 242 dní predo dňom ich konania.
Predčasné voľby by sa podľa neho dali vyhlásiť od 1. februára.
Pozmeňujúci návrh podal aj Boris Susko zo Smeru.
Týka sa napríklad kontrolnej činnosti parlamentu vo vzťahu k dočasne poverenej vláde.
Prekvapený Vetrák
Predložený návrh uznesenia hovorí o tom, že predseda parlamentu má vyhlásiť voľby najskôr 130 dní a najneskôr 110 dní predo dňom ich konania.
Zdôrazňuje potrebu dohodnúť sa na termíne volieb, pretože úradnícka vláda podľa neho nemá zdroj moci od občanov. Za ideálny termín považuje máj.
Svrčekov návrh prekvapil predsedu ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka z OĽANO. Ide podľa neho mimo rámca diskusií strán bývalej koalície. Pôvodný termín podľa neho zabezpečuje "fair play" pre najbližšie aj skrátené voľby.
Susko chce viac kompetencií pre parlament
Suskov návrh hovorí o tom, že parlament si vyhradzuje právo prerokúvať návrhy právne záväzných aktov a iných aktov EÚ, ako aj schvaľovať stanoviská SR k týmto návrhom, o ktorých budú rokovať orgány EÚ.
Navrhuje priebežné vykonávanie kontrolnej činnosti NR SR, výborov a poslancov vo vzťahu k dočasne poverenej vláde. Odôvodnil to tým, že odvolaná vláda nemôže rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky. To sa podľa neho týka aj rozhodnutí o čerpaní peňazí z eurofondov vrátane plánu obnovy.
Susko zároveň navrhuje, aby parlament požiadal poverenú vládu nerobiť zásadné zmeny napríklad v organizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, čím myslí aj rušenie nemocníc v regiónoch. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Pád vlády
Poslanci zo strany Demokrati nebudú hlasovať za otvorenie mimoriadnej schôdze. Juraj Šeliga ako hlavný dôvod uviedol návrh poslanca Tarabu, ktorý ohrozuje existenciu špeciálnej prokuratúry a vyzval hnutie OĽaNO, aby stiahlo podpisy.
(SME)Hoci sa predčasný koniec odchádzajúcej vlády spája najmä so slovom chaos, výstižné pomenovanie pre to, čoho sme boli svedkami, je aj „éra protikladov“. Matovič vyvolal čosi ako spoločenskú psychózu. Píše Matúš Ritomský.
(SME)Fico doteraz čerpal silu aj z predstavy časti voličov, že je lepší než hádavý amatér a strojca chaosu. Preto potrebuje byť v konflikte so všetkými, ktorí predstavujú demokratickú alternatívu, a útočí na Ódora, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
(SME)Nevyhraňoval som sa dostatočne voči Igorovi Matovičovi, priznal Eduard Heger. v TV Markíza poznamenal, že si "hrýzol do jazyka", aby dokončili dôležité reformy a ochránili plán obnovy.
(TASR)Premiér Heger neodpovedal v TV Markíza na otázku, či nápad dosadiť Samuela Vlčana na miesto ministra pôdohospodárstva bola jeho iniciatíva. OĽaNO a Hegerova strana Demokrati sa počas týždňa obviňovali, koho bol Vlčan nominant.
(SME)Peter Pellegrini vysiela voličom signál, že by sa radšej mali vo voľbách prikloniť k jeho strane, než k Progresívnemu Slovensku. Líder Hlasu sa obáva, že progresívci by pre nedostatok skúseností mohli vládnuť podobne ako OĽaNO. Čítaj ďalej
Aby sa nepakovali podobné kauzy ako je tá ministra Vlčana, je potrebné zmeniť zákon, ktorý by vylúčil politického nominanta s obchodovaním so štátom, povedal premiér Heger v relácii Sobotné dialógy RTVS. Čítaj ďalej
Eduard Heger zhodnotil svoju vládu ako najreformnejšiu vôbec. Bolo to podľa neho najmä vďaka Plánu obnovy. "Je to moje dieťa a som na neho hrdý, pretože pomáha," povedal Heger na tlačovej konferencii, kde vymenováva úspechy vlády.
(SME)