Belgicko zatiaľ Ukrajine nedodá stíhačky F-16
Belgicko v najbližšom čase nevyhovie žiadosti Ukrajiny o dodanie stíhačiek F-16, vyhlásila federálna ministerka obrany Ludivine Dedonderová. Ukrajina sa netají záujmom o belgické stíhačky F-16, výslovnú žiadosť však nepredložili.
Belgicko minulý týždeň oznámilo dodanie balíka vojenskej pomoci Ukrajine v podobe protilietadlových rakiet, protitankových zbraní, guľometov, granátov a ďalšej munície v hodnote takmer 94 miliónov eur.
"Naše lietadlá F-16 sú prevádzkyschopné, či už ide o letecké pokrytie nášho územia a územia Beneluxu, alebo v rámci kolektívnej obrany, teda pri zaisťovaní leteckej bezpečnosti pobaltských štátov. Avšak lietadlá, ktoré ich majú nahradiť, slávne stíhačky F-35, neprídu skôr ako v roku 2025," vysvetlila ministerka.
Belgická vláda v októbri 2018 schválila nákup 34 amerických bojových stíhačiek F-35 Lightning II. Stíhačky piatej generácie vyrába spoločnosť Lockheed Martin. Tie by mali postupne nahradiť 50 stíhačiek F-16.
Dedonderová upozornila, že je potrebné vyhnúť sa duplicite dodávok zbraní, ktoré Ukrajine zaistili ostatní partneri a spojenci. Spresnila, že napríklad Francúzsko sa nechystá Ukrajine dodávať lietadlá, nedodáva tanky, ale delostrelecké systémy.
Belgicko od začiatku ruskej agresie voči Ukrajine poskytlo Kyjevu vojenskú pomoc vo výške 226 miliónov eur, z toho 44 miliónov eur išlo len na pohonné látky.
Podľa RTBF v porovnaní s inými krajinami EÚ nepatrí Belgicko z hľadiska pomoci v pomere k HDP medzi najštedrejšie štáty. Dedonderová spresnila, že vláda hľadá zdroje dostupné v rámci rezortu obrany a reaguje aj podľa toho, čo je možné dodať s ohľadom na domáci obranný a bezpečnostný priemysel.
Dodala, že jej rezort neustále analyzuje potreby hlásené Ukrajincami, v súvislosti s tým, čo sa deje na bojiskách, a podľa potreby dopĺňa svoje dodávky.
Belgicko podľa jej slov bude aj v roku 2023 pokračovať vo vysielaní svojich vojakov a vojenskej techniky v rámci rotačných misií NATO.
V druhej polovici roka belgickí vojaci dočasne nahradia holandských v rámci predsunutých jednotiek NATO v Rumunsku a tiež v druhej polovici roka 2023 budú svojimi stíhačkami F-16 z litovskej základne Šiauliai zaisťovať leteckú ochranu troch pobaltských štátov. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej