Pavel chce na svoju inauguráciu pozvať prezidentku Čaputovú
Nastupujúci český prezident Petr Pavel chce navštíviť Slovensko hneď v týždni po inaugurácii. Inaugurácia sa uskutoční 9. marca a na slávnosť by mala dostať pozvanie aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
"Diskutujeme o rôznych možnostiach, naše tímy sú v kontakte, pracujeme na konkrétnom dátume," povedal k plánom svojej prvej zahraničnej cesty Pavel.
"Nebudeme nijako strácať čas. Predpokladám, že sa nám to podarí urobiť hneď v tom týždni po inaugurácii," spresnil nový český prezident.
Chce pozvať prezidentov susedných štátov
Pavel by na ňu rád pozval aj slovenskú prezidentku.
"Už som o tom hovoril aj na stretnutí s najvyššími ústavnými činiteľmi, že taký nápad mám. Im sa to páčilo tiež. Myslím, že by to bolo pekné gesto vo vzťahu k našim susedom, ak by sa predstavitelia susedných krajín mohli zúčastniť," načrtol svoju predstavu o hosťoch nový český prezident. Dodal, že zatiaľ to však ešte nie je isté.
Už počas kampane avizoval, že na druhú zahraničnú cestu by išiel do Poľska, aby upokojil obavy, ktoré spôsobili výroky jeho súpera Andreja Babiša.
Ten v debate povedal, že by Poľsku neposkytol vojenskú pomoc, ak by ich napadol iný štát. Následne by chcel Pavel navštíviť všetky susedné krajiny, pretože vzťahy s nimi považuje za kľúčové.
Cesta na Ukrajinu
V hre je aj prípadná spoločná cesta na Ukrajinu so Zuzanou Čaputovou.
"Zatiaľ išlo o nápad, ktorý sa páčil mne a pokiaľ viem, páčil sa aj pani prezidentke Čaputovej. Otázkou je, či sa ho podarí takto zrealizovať, pretože predsa len cesty na Ukrajinu dnes nie sú úplne štandardné. Vyžadujú pomerne striktné bezpečnostné opatrenia," povedal Pavel s tým, že je nutná súčinnosť aj poľskej strany.
Dodal však, že jeho návšteva Ukrajiny nemusí byť nutne viazaná na spoločnú cestu.
"Bolo by to pekné, bolo by to symbolické gesto, ale rozhodne by som to nechcel obmedzovať tým, že kým sa nám to nepodarí zorganizovať, tak sa tá návšteva neuskutoční," vysvetlil svoj postoj nový český prezident.
Problém s Orbánovými názormi
K ú vzťahom s Maďarsko Pavel povedal, že nikdy nemal ku krajine negatívny postoj.
"Do Maďarska som jazdil rád, mám tam mnoho priateľov a budem rovnako rád, ak naše vzťahy budú harmonické. Tam, kde cítim problém, je niektorá názorová orientácia Viktora Orbána a jeho prístup," vysvetlil Petr Pavel.
"Viktor Orbán sa bez pochýb veľmi zmenil, pretože v čase, keď v politike začínal ako veľmi progresívny mladý liberál by rozhodne nikto ani na chvíľu nezapochyboval o tom, že je to správna cesta. Ale ten obrat, ktorý od tej chvíle Viktor Orbán urobil, je dá sa povedať o takmer 180 stupňov," konštatoval Pavel, pričom dodal, že v dnešnej dobe celkom objektívne niektoré názory maďarského vedenia nekorešpondujú s názormi ostatných štátov Vyšehradskej štvorky (V4).
"Bavíme sa tu predovšetkým o podpore Ukrajiny a o vzťahu k Rusku, čo sú dosť zásadné veci," poukázal.
Uvítal by, ak by v rámci vzájomných rokovaní strany boli úplne otvorené, mali by zdôrazňovať spoločný záujem a tam, kde sa názory líšia, tak sa pokúsiť aspoň o priblíženie stanovísk.
Zároveň zdôraznil, že jeho postoj k Maďarsku rozhodne nie je nepriateľský ani odsudzujúci. Napriek rozdielnosti postojov novozvoleného prezidenta ČR a súčasného maďarského vedenia to podľa Pavla neznamená, že sa na seba krajiny musia pozerať skrz prsty.
"Naopak by sme sa mali snažiť o to, aby sa tie naše pozície zblížili," uviedol víťaz českých prezidentských volieb.
Formát V4 má zmysel
Nad V4 ako organizáciou by nechcel lámať palicu, pretože jej vznik, motivácia a základy, na ktorých stojí, sú podľa neho relevantné aj dnes.
Upozorňuje však na to, že v prípade rozdielnych postojov v podstatných otázkach ako je vzťah napríklad k Rusku či k podpore demokracie, spolupráca nebude úplne hladká.
"Mali by sme pracovať na tom, aby sa tie stanoviská, ak je to možné, znovu priblížili, pretože potom ako zoskupenie nebudeme mať príliš veľkú relevanciu. Možno by stálo aj za to, aby sme sa pozreli, do akej miery by sa V4 dala adaptovať na flexibilnejší formát s pridružením napríklad niektorých ďalších krajín. Už dnes mnohokrát rokujeme vo formáte V4+2, takže môžeme uvažovať aj o ďalších formátoch, ktoré by zahrnuli viac krajín zo strednej a východnej Európy k formovaniu spoločných stanovísk," uzavrel Pavel. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Voľby prezidenta v Česku
V Senici čakali voliči nastúpení ešte pred otvorením miestností. Žiadnu miestnosť neotvorili skôr. Čítaj ďalej
Za demokraciu nasadzoval život, ľahké to nemal ani medzi svojimi. Petr Pavel je od dnešného dňa českým prezidentom. Prečítajte si jeho profil. (SME)
Český prezident Miloš Zeman prijme svojho nástupcu Petra Pavla v pondelok 13. februára. Pavel očakával, že stretnutie navrhne Zeman, k čomu však nedošlo, a tak termín napokon navrhol Pavlov tím a Zeman ho akceptoval. (TASR)
Iba dvakrát sa aktívnemu politikovi dostalo v Prahe prijatia vyhradeného obvykle rockovej hviezde. Minulý týždeň Petrovi Pavlovi, predtým len prezidentke Zuzane Čaputovej, keď prišla do Prahy v júni 2019, píše komentátor Jindřich Šídlo. (SME)
Inaugurácia nového českého prezidenta Petra Pavla sa uskutoční 9. marca o 14.00 h na Pražskom hrade. Spoločnú schôdzu na tento termín zvolá predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová. Čítaj ďalej
České prezidentské voľby boli obdivuhodným múdrym vzopätím antipopulistickej a antiextrémistickej väčšiny. Nemecké noviny napísali – Česko sa prehlasovalo na západ. Je to nepresné – chýba v ňom slovo „nateraz“. Píše novinár Petr Šabata. (SME)
Cynická obluda: Voloďa si to dlhé roky pestuje, prachov a kompromateriálov do toho naleje, pomáha tomu, ako sa len dá, a až na maďarskú výnimku je to len jedno sklamanie za druhým. No čo s takými babrákmi?
(SME)Kampaň Andreja Babiša v českých prezidentských voľbách bola neetická, ozvali sa reklamné agentúry. Získal radikálnejších voličov, ale omnoho viac stredových stratil. Chybu už uznal, ale pripisuje ju svojmu okoliu. (SME)