Z Mali vyhostili vedúceho misie OSN pre ľudské práva
Vojenská junta v Mali vyhostila šéfa misie OSN pre ľudské práva Guillauma Ngefy-Atondoka Andaliho. Vláda vo vyhlásení uviedla, že jeho vyhostenie súvisí údajne neobjektívnym výberom svedkov pre rokovania Bezpečnostnej rady OSN o Mali. Krajinu musí opustiť do 48 hodín.
Oznámenie prišlo po tom, ako malijská ľudskoprávna aktivistka v januári na zasadnutí OSN kritizovala bezpečnostnú situáciu v krajine a obvinila nových ruských partnerov tamojšej vlády z vážneho porušovania práv.
Obvinenie zo zaujatosti
Na základe rozhodnutia ministerstva zahraničných vecí sa vedúci sekcie misie MINUSMA pre ľudské práva Guillaume Ngefa Atonodok Andali stal v Mali nežiaducou osobou, uviedol vo vyhlásení hovorca vlády.
Andaliho obvinil z "destabilizujúcich a podvratných" činov a zaujatosti, keďže údajne ignoroval štátnych predstaviteľov a inštitúcie.
Po zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o Mali z 27. januára vyzvali experti svetovej organizácie v Ženeve na nezávislé vyšetrenie porušovania ľudských práv a možných vojnových zločinov tamojších vládnych síl i ruskej Vagnerovej skupiny, ktorá s nimi spolupracuje.
Misiu MINUSMA vytvorili v roku 2013 v snahe stabilizovať Mali vo svetle rastúcej hrozby džihádistov. K jej úlohám patrí aj ochrana civilistov, podpora mierového úsilia a ochrana ľudských práv.
Odišli viacerí spojenci
Hoci mandát misie obnovili v roku 2019, zhoršujúca sa bezpečnostná situácia vyvolala v Mali i zahraničí pochybnosti, či má zmysel v nej pokračovať.
Viaceré zúčastnené krajiny sa z nej už stiahli alebo to plánujú, napríklad Francúzsko a Pobrežie Slonoviny, ktoré sa dostali do závažnej diplomatickej roztržky s malijským režimom, no tiež Egypt, Nemecko či Švédsko.
Vojenský režim, ktorý sa chopil moci pred dvoma rokmi s prísľubmi vyriešenia džihádistickej hrozby, má s misiou OSN čoraz napätejšie vzťahy a opakovane blokuje jej pokusy vyšetriť správy o porušovaní ľudských práv ozbrojenými silami. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Renomovaná Harvardova univerzita v pondelok zažalovala na federálnom súde v štáte Massachusetts administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa za zmrazenie viacročných grantov v celkovej výške 2,2 miliardy dolárov (1,9 miliardy eur). Čítaj ďalej
Svetoznámy argentínsky futbalista Lionel Messi sa v pondelok poďakoval pápežovi Františkovi za to, že „urobil svet lepším miestom“ pre život. Čítaj ďalej
Pri Prahe horí skládka plastov, zasahujú desiatky hasičov. Vyhlásili najvyšší stupeň poplachu.
(TASR)Hlavné americké akciové indexy prudko klesli po tom, čo Trump zosilnel útoky proti šéfovi americkej centrálnej banky.
(Index)Trump sa spolu s manželkou Melaniou zúčastní na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyhlásil, že od Ruska potrebuje jasnú odpoveď na to, či prijme prímerie pre údery na civilné ciele. Čítaj ďalej
František bude po viac ako storočí prvým pápežom, ktorý nebude pochovaný v Bazilike svätého Petra. Čítaj ďalej
Vo Vatikáne sa po západe slnka začala modlitba ruženca na Námestí svätého Petra ako prvá verejná spomienka na pápeža. Čítaj ďalej