V Kamerune zatkli mediálneho magnáta podozrivého z vraždy známeho novinára
Kamerunské úrady zadržali mediálneho magnáta podozrivého v súvislosti s únosom a vraždou novinára, ktorý sa venoval prípadom úplatkárstva a finančným machináciám.
Ako v pondelok informovala agentúra AFP, zavraždeným novinárom je rozhlasový redaktor Martinez Zogo, ktorý sa v januári stal obeťou únosu a vraždy. Pre svoju prácu dostával vyhrážky.
Zadržaným a podozrivým z vraždy je Jean-Pierre Amougou Belinga, majiteľ mediálnej skupiny L'Anecdote. V pondelok skoro ráno boli zatknutí aj dvaja jeho spoločníci.
Päťdesiatročný Zogo bol manažérom súkromnej rozhlasovej stanice Amplitude FM a moderátorom dennej relácie s názvom Embouteillage (Dopravná zápcha). Keď v nej hovoril o korupcii, často spomínal práve meno Amougoua Belingu.
Tento magnát, údajne priateľ viacerých ministrov, má podľa AFP podiely v bankovníctve, finančníctve, poisťovníctve a nehnuteľnostiach, ako aj v spoločnosti L'Anecdote, ktorá vlastní denník s rovnakým názvom i niekoľko provládnych televíznych a rozhlasových staníc.
Zogo bol unesený 17. januára spred policajnej stanice na predmestí hlavného mesta Yaoundé. Jeho zohavené telo sa našlo o päť dní neskôr. Len niekoľko dní pred svojou vraždou rozprával vo vysielaní o hrozbách, ktorým čelí.
Zogova vražda vyvolala v krajine pobúrenie, pričom skupina 20 kamerunských osobností protestovala proti "dlhoročnej tradícii", keď vláda bagatelizuje závažné zločiny.
Kamerunské úrady, ktoré sa podľa AFP k závažným zločinom vyjadrujú zvyčajne až po niekoľkých týždňoch, v tomto prípade rýchlo odsúdili novinárovu vraždu. Prezident Paul Biya, ktorý v Kamerune autoritársky vládne už viac ako 40 rokov, vyzval na jej dôsledné vyšetrenie.
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) už minulý piatok uviedla, že Amougou Belinga môže byť považovaný za podozrivého z vraždy — vychádzala pritom z písomných svedectiev vypočúvaných osôb. Podľa RSF je do kauzy priamo zapletený jeden z ministrov a ďalší členovia vlády o nej mohli byť informovaní.
Index slobody tlače vypracúvaný každoročne RSF zaraďuje Kamerun na 118. miesto zo 180 krajín.
Tamojšia vláda trvá na tom, že Kamerun je "právny štát, v ktorom je zaručená sloboda vrátane slobody tlače". (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Clá vyhlásené v stredu zo záhrady Bieleho domu ešte zďaleka nefungujú, no svet už je hore nohami. Píše Peter Schutz.
(SME)Zdravotný stav pápeža preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností aj hlasu.
(TASR)Počet obetí požiaru v nočnom klube v Severnom Macedónsku stúpol na 60, zraneniam podľahol jeho manažér.
(TASR)NATO nikdy nesľúbilo Ukrajine členstvo ako súčasť mierovej dohody, vyhlásil šéf NATO Rutte. Čítaj ďalej
Slovenský robotník zahynul po 30-metrovom páde zo zdvíhacej plošiny vo firme v Rakúsku blízko Viedne.
(TASR)Domorodý kmeň v Indickom oceáne je izolovaný od sveta. Američan si ho napriek tomu chcel natočiť na video.
(SME)Rusko a Ukrajina sa obviňujú z porušovania neútočenia na elektrárne. Jednu z nich navštívil aj známy boxer.
(Washington Post)Ivermektínu pripisujú schopnosť liečiť rakovinu. Odborníkov skoré závery znepokojujú.
(SME)