EÚ a Moldavsko sa dohodli na ďalších krokoch v integračnom procese
EÚ a Moldavsko sa dohodli na posilňovaní spolupráce v niekoľkých kľúčových oblastiach. Moldavsku by to malo pomôcť napĺňať jeho európske integračné ambície.
Asociačnej rade predsedala moldavská premiérka Natalia Gavrilicová; delegáciu EÚ viedol vysoký šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Na stretnutí sa zúčastnil aj eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi.
Reformy súdnictva, odpolitizovanie úradov
Spolu diskutovali o plnení reforiem Moldavskom za posledný rok. V roku 2022 dosiahlo Moldavsko aj napriek ťažkému dopadu ruskej agresie proti Ukrajine pokrok v niekoľkých kľúčových oblastiach, ako je spravodlivosť a boj proti korupcii.
"Vítam pevný záväzok moldavskej vlády k reformám, ktorých cieľom je priblížiť Moldavsko k EÚ, najmä komplexnú reformu súdnictva, boj proti korupcii a zabezpečenie odpolitizovania štátnych inštitúcií. Tieto reformy sú dôležité pre posilnenie celkovej odolnosti Moldavska a pre jeho pokrok na ceste do EÚ," vyhlásil Borrell po skončení zasadnutia.
Moldavsko sa zapojí do akcií EÚ
Pri tejto príležitosti Európska komisia a moldavská vláda podpísali dohodu o pridružení Moldavska k programu EU4Health, čo Kišiňovu poskytne prístup k financovaniu EÚ v oblasti zdravia. Dohoda platí spätne, od 1. januára 2023.
Moldavské zdravotnícke orgány sa budú môcť podieľať na spoločných akciách v konkrétnych oblastiach, ako je duševné zdravie, európsky priestor údajov o zdraví, neprenosné choroby a sieť komplexných onkologických centier EÚ.
Moldavské subjekty verejného a súkromného sektora zdravotníctva budú môcť žiadať o financovanie na podporu akcií, ako je boj proti cezhraničným zdravotným hrozbám, prevencia chronických respiračných ochorení, zlepšovanie duševného zdravia zraniteľných skupín a zlepšovanie systémov zdravotníctva a služieb zdravotnej starostlivosti.
EÚ a Moldavsko podpísali aj dohody o užšej spolupráci v colnej a daňovej oblasti, ktoré zaisťujú účasť Moldavska na programoch EÚ Colníctvo a Fiscalis.
To znamená, že Moldavsko sa bude môcť podieľať na činnostiach oboch programov spolu s členskými štátmi EÚ a ďalšími zúčastnenými krajinami.
Ide o dôležitý krok pre posilnenie operačnej spolupráce v oblasti ciel a daní, ktorý umožní moldavským colným a daňovým orgánom zúčastňovať sa na rôznych spoločných aktivitách a využívať široké portfólio školení.
Podpisy dohôd nadväzujú na vlaňajšiu dohodu medzi EÚ a Moldavskom o vzájomnom uznávaní programov schválených hospodárskych subjektov, ktoré spájajú obchodníkov spĺňajúcich určité kritériá – a tí môžu vďaka tomu využívať zjednodušené colné opatrenia. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Čína sa v pondelok dôrazne vyslovila proti tomu, aby iné krajiny uzatvárali medzi sebou akékoľvek obchodné dohody na úkor jej záujmov. Čítaj ďalej
Nálety amerických síl na jemenské hlavné mesto Saná v noci na pondelok si vyžiadali najmenej 12 mŕtvych a 30 zranených, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Čítaj ďalej
Americký minister obrany Pete Hegseth vytvoril ďalšiu četovaciu skupinu v aplikácii Signal, v ktorej šíril podrobnosti o marcových útokoch na Jemen, informoval v nedeľu denník The New York Times. Čítaj ďalej
Salvádorský prezident Nayib Bukele v nedeľu navrhol svojmu venezuelskému náprotivkovi Nicolásovi Madurovi dohodu o výmene väzňov. Čítaj ďalej
Izraelská vláda zrušila vopred schválené víza pre 27 francúzskych zákonodarcov a miestnych predstaviteľov dva dni predtým, ako mala v nedeľu začať ich návšteva Izraela a palestínskych území. Čítaj ďalej
Americké štáty Louisiana, Virgínia a Missouri v uplynulých dňoch hlásili prvé prípady osýpok v tomto roku. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej