Ruská centrálna banka svoju kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenila
Ruská centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 7,5 percenta. Naznačila však, že bude musieť zvýšiť sadzby, keďže rozpočtový deficit, nedostatok pracovnej sily a slabší rubeľ predstavujú inflačné riziká.
V minulom roku koncom februára po invázii ruskej armády na Ukrajinu banka mimoriadne zvýšila úrokové sadzby až na 20 percent. Následne ich začala znižovať, naposledy v septembri. Odvtedy ich drží stabilné na úrovni 7,5 percenta.
Vzhľadom na to, že miera inflácia dosiahla 6. februáru 11,72 percenta, centrálna banka ponechala odhad inflácie v tomto roku v pásme päť až sedem percent.
A stále verí, že v roku 2024 dokáže vrátiť infláciu na svoju cieľovú úroveň štyroch percent.
"Ak sa proinflačné riziká zintenzívnia, centrálna banka na svojich nadchádzajúcich zasadnutiach zváži potrebu zvýšenia kľúčovej sadzby," uviedla vo vyhlásení.
Krátkodobé inflačné riziká sa podľa banky pritom opäť zvýšili vrátane možnosti, že vonkajšie obmedzenia potenciálu ruskej ekonomiky sa ukážu silnejšie, než sa pôvodne predpokladalo.
Banka upravila svoju prognózu vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2023 na rast o jedno percento až pokles o percento, z predchádzajúcich jedno až mínus štyri percentá.
Medzinárodný menový fond očakáva v tomto roku rast ruskej ekonomiky o 0,3 percenta.
Centrálna banka znížila tiež odhad priemernej ceny uralskej ropy v roku 2023, vzhľadom na embargá na ruskú ropu a ropné produkty, ktoré uvalili západné krajiny v súvislosti s vojnou na Ukrajine, na 55 USD (51,06 eura) za barel (159 litrov) zo 70,10 USD/barel.
To bude mať dôsledky pre ruský rozpočet v roku 2023, ktorý je v súčasnosti založený na cene ropy 70,10 USD za barel. V januári Rusko zaznamenalo rozpočtový deficit takmer 25 miliárd USD, keďže jeho výdavky prudko vzrástli a príjmy klesli.
Po odhadovanom poklese HDP o 2,5 percenta v minulom roku, keď si západné sankcie vybrali svoju daň, sa výhľad ruskej ekonomiky v roku 2023 javí ako optimistickejší, no problémy predstavujú nedostatok pracovnej sily, klesajúce príjmy z energií a prehlbujúci sa deficit.
"V prípade ďalšieho prehĺbenia rozpočtového deficitu sa zvýšia proinflačné riziká a možno bude potrebná prísnejšia menová politika," uviedla banka. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Pápež František odišiel na večnosť. Jeho múdrosť a láskavosť budú svetu chýbať, uviedla exprezidentka Čaputová. Čítaj ďalej
Ministerka hospodárstva Saková napísala, že správu o úmrtí pápeža Františka prijala so zármutkom. Čítaj ďalej
Pápež František bol inšpiratívnou osobnosťou, napísal verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Čítaj ďalej
Cirkev i svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska Bober. Čítaj ďalej
Pápež František bol poslom nádeje, zmierenia, spolupráce a pokory, napísal predseda PS Michal Šimečka. Čítaj ďalej
Pápeža Františka si budem pamätať ako charizmatického, ľudského a otvoreného človeka, uviedol šéf SaS Gröhling. Čítaj ďalej
Odkaz zosnulého pápeža Františka zostane navždy v srdciach ľudí, vyhlásil predseda parlamentu Richard Raši. Čítaj ďalej
Pápež František bol stelesnením pokory, človečenstva, zástancom mieru a odporcom zla, uviedol prezident Pellegrini. Čítaj ďalej