Bývalý šéf skrachovaného Wirecardu poprel, že by sa podieľal na podvodoch
Exšéf skrachovanej nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard pred súdom poprel, že by sa podieľal na podvodoch v podniku. Markus Braun povedal, že kolaps firmy hlboko ľutuje, ale odmieta všetky obvinenia.
V prípade preukázania viny mu hrozí 15 rokov väzenia.
Finančná spoločnosť Wirecard v júni 2020 vyhlásila konkurz, keď sa ukázalo, že jej chýba zhruba 1,9 miliardy eur, ktoré vykazovala vo svojom účtovníctve.
Braun, ktorý pochádza z Rakúska, čelí obvineniu z podvodu a ďalších trestných činov. Od júla 2020 je vo vyšetrovacej väzbe. Terčom žaloby, ktorú mníchovská prokuratúra podala vlani v marci, sú tiež ďalší dvaja bývalí manažéri podniku.
Podľa prokuratúry obvinení od roku 2015 falšovali údaje o hospodárskych výsledkoch firmy a podvodne si od bánk a dlhopisových investorov požičali vyše tri miliardy eur na krytie nákladov podniku.

Kolaps Wirecardu nepoškodil len banky a držiteľov dlhopisov, ale aj desaťtisíce akcionárov podniku. Trhová hodnota firmy Wirecard po jej zaradení do hlavného indexu frankfurtskej burzy DAX v septembri 2018 prekročila 20 miliárd eur, tieto peniaze sa však následne rozplynuli.
Braun v dôsledku pádu podniku prišiel o takmer všetok svoj majetok, ktorý z veľkej časti investoval do akcií Wirecardu.
"Nevedel som nič o falšovaní či sprenevere," uviedol pred súdom tridsaťpäťročný Braun. Dodal, že kolaps podniku pre neho bol "skutočným šokom". "Svet sa zrútil, a to aj ten môj," vyhlásil.
Spoločnosť Wirecard vznikla v roku 1999 a zamerala sa na spracovávanie platieb a na finančné služby. V Nemecku bola považovaná za nádejného hráča na rýchlo rastúcom trhu finančných služieb, dávaná za vzor domáceho úspechu a označovaná za hviezdu nemeckého technologického sektora. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)