Lídri Arménska a Azerbajdžanu prvýkrát od októbra diskutovali o mieri
Arménsko a Azerbajdžan rokovali spolu s USA v Mníchove, kde prebieha bezpečnostná konferencia. Išlo o prvú schôdzku čelných predstaviteľov týchto štátov od októbra minulého roka. Konala sa v čase zvýšeného napätia v súvislosti so sporným regiónom Náhorný Karabach.
Napätie eskalovalo v súvislosti s dvojmesačnou blokádou tzv. Lačinského koridoru, ktorý predstavuje jedinú pozemnú trasu poskytujúcu Arménsku priamy prístup do Náhorného Karabachu.
Rokovanie Arménska a Azerbajdžanu
Podľa Arménska sa na schôdzke medzi tamojším premiérom Nikolom Pašinjanom, azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom a americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom rokovalo o postupe na vytvorenie návrhu mierovej dohody.
"Premiér Pašinjan opätovne uistil o odhodlaní arménskej strany dosiahnuť podpísanie takejto dohody, ktorá skutočne zabezpečí trvalý mier a stabilitu v regióne," uvádza sa vo vyhlásení na webstránke Pašinjana.
Rokovalo sa tiež o odblokovaní regionálnych transportných infraštruktúr a implementácii vymedzenia hraníc medzi oboma krajinami, dodáva Reuters.
"Myslím si, že Azerbajdžan a Arménsko musia ukázať, že prechod z dlhotrvajúcej patovej situácie, vzájomnej nenávisti a nepriateľstva sa musí skončiť," povedal v panelovej diskusii azerbajdžanský prezident Alijev.
"Domnievam sa, že mierová dohoda by mohla byť dobrým príkladom toho, ako sa krajiny, ktoré mali závažné, historické spory, môžu spojiť a obrátiť list vzájomnej nevraživosti," dodal.
Spor o Náhorný Karabach
Náhorný Karabach je medzinárodne uznanou súčasťou Azerbajdžanu, väčšinu z jeho 120-tisíc obyvateľov však prevažne tvoria etnickí Arméni, píše Reuters. Od Azerbajdžanu sa odštiepil počas prvej vojny v 90. rokoch.
Obe tieto postsovietske republiky viedli o Náhorný Karabach, horskú oblasť Azerbajdžanu obývanú prevažne Arménmi, už dve vojny. Druhá karabašská vojna – z jesene 2020 – si vyžiadala približne 6500 obetí, kým boje neukončilo prímerie vyrokované Ruskom, v dôsledku ktorého prišlo Arménsko o rozsiahle územia.
Snahy medzinárodného spoločenstva o trvalé mierové urovnanie tohto konfliktu zatiaľ neboli úspešné.
Baku popiera blokádu Lačinského koridoru s tým, že niektoré konvoje a humanitárna pomoc majú povolenie k prechodu. Jerevan v tejto súvislosti obviňuje Baku zo snáh o etnickú čistku, respektíve vyhnanie karabašských Arménov, ktorým v dôsledku blokády dochádzajú potraviny, lieky i pohonné hmoty.
Blokádu oficiálne uskutočňujú len azerbajdžanskí aktivisti protestujúci proti nelegálnej ťažbe surovín. Podľa Arménska však ide o akciu podporovanú azerbajdžanskou vládou, čo však Baku popiera. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
OSN obmedzí poskytovanie humanitárnej pomoci Ukrajine pre výrazný pokles finančných zdrojov. Čítaj ďalej
Najmenej 15 ľudí zahynulo pri požiari v hoteli v indickom meste Kalkata, oznámila polícia.
(TASR)Množstvo koralov opäť prichádza o prirodzenú farbu. Je to varovanie pred umieraním.
(Washington Post)Americký prezident Trump uviedol, že si myslí, že Putin si želá mier na Ukrajine. Čítaj ďalej
Európska ľudová strana si opätovne zvolila za svojho predsedu Manfreda Webera.
(TASR)Iracké úrady zadržali člena skupiny Islamský štát pre podozrenie, že sa podieľal na útoku autom v New Orleans.
(TASR)V bojoch proti Ukrajine zahynulo približne 600 severokórejských vojakov, tvrdí juhokórejský poslanec. Čítaj ďalej
Karikatúra dňa od Mikuláša Sliackeho: Jedna výchovná.
(SME)