Iránsko-nemeckého občana odsúdili v Teheráne na smrť za "terorizmus"
Súd v Teheráne odsúdil na smrť iránsko-nemeckého občana Džamšída Šármahda obvineného z riadenia "teroristickej" skupiny, ktorá stojí za smrtiacim bombovým útokom na mešitu v meste Šíráz z roku 2008.
"Teheránsky revolučný súd odsúdil na smrť Džamšída Šármahda, vodcu teroristickej skupiny Tondar, pre obvinenie z rozvratu na Zemi formou plánovania a riadenia teroristických činov," uviedol portál súdnictva Mizan Online.
Dodal, že Šármahd sa môže proti rozsudku smrti odvolať na najvyššom súde.
"Súdny proces prebehol na siedmich pojednávaniach v prítomnosti obžalovaného a jeho obhajcu, žalujúcich strán a ich rodín," uviedol portál.
"Podľa dokumentov v tomto prípade Šármahd plánoval spáchať 23 teroristických činov, z ktorých sa mu podarilo (spáchať) päť vrátane bombového útoku na mešitu v južnom meste Šíráz 12. apríla 2008. Zabitých bolo vtedy 14 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 300," napísal Mizan Online.
Irán za prijatie Šármahda kritizoval USA
Šármahd (67) sa narodil v Iráne, má aj nemecké občianstvo a trvalý pobyt v USA. V auguste 2020 ho zatkla v Dubaji iránska tajná služba a previezla do Iránu.
Cieľom skupiny Tondar, z riadenia ktorej je obvinený, má za cieľ zvrhnúť režim islamskej republiky a v Iráne je zakázaná ako teroristická organizácia. Tondar v jazyku fársí znamená hrom.
Irán kritizoval Washington za to, že Šármahda prijal na svojom území, a obvinil ho "z podporovania známych teroristov, ktorí sa prihlásili k zodpovednosti za niekoľko teroristický činov" v Iráne.
Šármahd vyrastal v iránsko-nemeckej rodine. V roku 2003 sa presťahoval do Kalifornie, kde údajne na televíznych staniciach, vysielajúcich vo fársí mimo Iránu, vyslovil výroky nepriateľské voči islamu a islamskej republike. Jeho nemecké občianstvo nie je na základe iránskeho práva uznané.
Irán v posledných mesiacoch popravil viacero ľudí, čo vyvolalo pobúrenie medzinárodného spoločenstva. V polovici januára popravili za špionáž iránsko-britského občana Alírezu Akbarího, bývalého námestníka iránskeho ministra obrany.
Trest je podľa Berlína neprijateľný
Berlín rozsudok smrti odsúdil. "Trest smrti pre Džamšída Šármahda je absolútne neprijateľný," uviedla vo vyhlásení nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Na rozhodnutie súdu prisľúbila "ráznu reakciu".
"Správy z Iránu sú šokujúce. Udeliť trest smrti v procese, ktorý nedodržiava zásady právneho štátu, je v rozpore s medzinárodným právom a ľudskými právami," povedala Baerbocková.
Ministerka dodala, že Nemecku boli "odmietnuté konzulárne návštevy a prístup k termínom súdneho konania" napriek úsiliu na vysokej úrovni zameranom na pomoc Šármahdovi. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Trump rozpútal svetovú obchodnú vojnu, ktorá výrazne zasiahne aj Slovensko. No stáť miliardy to bude celý svet. (SME) Čítaj ďalej
Tunisko odstránilo tábory, v ktorých sa nachádzali tisíce nelegálnych migrantov zo subsaharskej Afriky. Čítaj ďalej
Počet obetí ruského útoku na Kryvyj Rih stúpol na 18, medzi mŕtvymi je deväť detí. Čítaj ďalej
Palestínske militantné hnutie Hamas drží polovicu žijúcich izraelských rukojemníkov v nebezpečných bojových zónach. Čítaj ďalej
Sýrska vláda študuje závery novej správy Amnesty International, ktorá vyzýva na vyšetrenie sektárskych masakier. Čítaj ďalej
Zomrel bývalý kardinál McCarrick, ktorého pápež prepustil z kňazského stavu kvôli obvineniam zo zneužívania.
(TASR)Vláda bosnianskej Republiky srbskej označila nemeckú štátnu tajomníčku pre EÚ Lührmannovú za nežiaducu osobu. Čítaj ďalej
Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že chce „priame rozhovory“ s Teheránom o jadrovej dohode.
(TASR)