Sme súčasťou najmocnejšej aliancie sveta, vďaka tomu sme chránení, povedala prezidentka
Sme súčasťou najmocnejšej aliancie sveta a vďaka tomu sme chránení, povedala prezidentka Zuzana Čaputová po návrate zo stretnutia krajín východného krídla NATO, na ktorom sa zúčastnil aj americký prezident Biden.
Lídri Bukureštskej deviatky sa na stretnutí s americkým prezidentom Bidenom podľa prezidentky zhodli na tom, že v rámci pomoci Ukrajine sú naďalej jednotní a odhodlaní.
"Sme jednotní, pokiaľ ide o hodnotenie situácie. Sme jednotní v tom, že Rusko je agresor a Ukrajina sa bráni. Sme jednotní v tom, že Ukrajine treba pomáhať. Zároveň sme jednotní v odhodlaní sa navzájom chrániť," skonštatovala Čaputová.
Hlava štátu vyzdvihla, že krajiny vrátane Slovenska sú súčasťou najmocnejšej obrannej aliancie sveta. "Naša obrana a ochrana je na najvyššej možnej úrovni, akú môžeme mať," poznamenala.
Zdôraznila, že hlas krajín B9, ktoré susedia s Ruskom alebo Ukrajinou a všetky majú historickú skúsenosť s Ruskom, je veľmi dôležitý a spojenci, vrátane USA, by ho mali počúvať. "Dnes ho rozhodne počúvali," podotkla Čaputová.
Hlava štátu zároveň upozorňuje, že v súvislosti s vojnou na Ukrajine sme v informačnej vojne. Označuje to za ohrozenie bezpečnosti a podrývanie autority štátu a štátnych inštitúcií, spomína tiež manipuláciu verejnej mienky.
Hoci si krajiny všade vo svete viac či menej zraniteľné, Slovensko patrí spomedzi NATO či Únie k tým najzraniteľnejším. Podľa prezidentky je to aj tým, že veľká časť ľudí má tendenciu veriť dezinformáciám.
Obyvateľov preto vyzýva, aby si informácie overovali a neverili klamstvám šíriacim sa vo virtuálnom svete, prípadne zo strany niektorých politikov. Týka sa to napríklad aj mobilizácie, čo označuje za klamstvá a účelové lži.
Takmer rok trvajúci konflikt na Ukrajine označila za obrovskú historickú udalosť, keď sa otriasajú základy bezpečnosti v Európe, prípadne i vo svete. Rok bol podľa nej skúškou v rôznych oblastiach.
Vyzdvihla tiež vlnu solidarity a podpory zo strany obyvateľov Slovenska. Podľa nej sme na dobrej strane histórie krajine, ktorá sa len bráni. Pomoc Slovenska Ukrajine, vrátane vojenskej, bola podľa nej taká, aká zodpovedala kapacitám. Onačila ju za slušnú a solídnu.
Témou stretnutí bola aj aktuálna bezpečnostná situácia v Európe. Hovoriť o nej sa bude aj na stretnutí B9 v júni v Bratislave či na samite vo Vilniuse v júli.
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
NATO nikdy nesľúbilo Ukrajine členstvo ako súčasť mierovej dohody, vyhlásil šéf NATO Rutte. Čítaj ďalej
Slovenská expertíza v odmínovaní prispieva k ochrane civilistov a obnove Ukrajiny, uviedol minister Blanár.
(TASR)Rusko a Ukrajina sa obviňujú z porušovania neútočenia na elektrárne. Jednu z nich navštívil aj známy boxer.
(Washington Post)Krajiny NATO zvýšia výdavky na obranu a mnohí spojenci už začali, vyhlásil generálny tajomník NATO Rutte. Čítaj ďalej
V priebehu niekoľkých týždňov zistíme, či to Rusko s mierom myslí vážne, tvrdí americký šéf diplomacie Rubio. Čítaj ďalej
Ukrajina môže získať na amerických clách voči Európskej únii silnejším vývozom kukurice. Čítaj ďalej
Od Európy Kremeľ údajne nezaznamenal záujem byť súčasťou rokovaní o Ukrajine. Čítaj ďalej
Rumunsko dostane od USA nový model systému Patriot za kus darovaný Ukrajine. Čítaj ďalej