Európska únia dala Gruzínsku varovanie pre zhoršujúci sa stav Saakašviliho
Európska únia dala Gruzínsku varovanie pre zhoršujúci sa stav Saakašviliho. Väznený exprezident minulý týždeň obvinil štátom určených lekárov, že ho odmietajú liečiť a sú súčasťou údajného sprisahania s cieľom "zabiť" ho.
V reakcii na vývoj Saakašviliho prípadu všetkých 27 členských štátov EÚ podalo gruzínskemu ministrovi spravodlivosti oficiálny diplomatický "demarš", informoval veľvyslanec EÚ v Gruzínsku Pawel Herczyňski.
"Sme veľmi znepokojení správami o jeho zhoršujúcom sa zdravotnom stave," povedal Herczyňski.
Saakašvili - 55-ročný prozápadný reformátor - bol zatknutý v roku 2021 - len niekoľko dní po svojom tajnom návrate z exilu do vlasti. Od minulého roka je v nemocnici, kam ho previezli po tom, ako 50 dní odmietal jedlo na protest proti svojmu zadržaniu, ktoré je aj podľa viacerých organizácií na ochranu práv politicky motivované.

Skupina lekárov z USA pred časom uviedla, že Saakašvili trpí viacerými ochoreniami, ktoré sú dôsledkom "mučenia" vo väzbe.
Lekár Giorgi Grigolia z rady lekárov zriadenej gruzínskym ombudsmanom pre ľudské práva v pondelok uviedol, že Saakašvili, ktorý kedysi vážil 115 kilogramov, od svojho uväznenia v roku 2021 schudol viac ako 50 kilogramov a že "nedostáva náležitú lekársku starostlivosť".
Americký toxikológ David Smith zasa vlani vyhlásil, že testmi sa zistilo, že Saakašvili bol počas pobytu vo väzení vystavený otrave ťažkými kovmi.
Gruzínska vláda naďalej trvá na tom, že Saakašvilimu sa poskytuje primeraná starostlivosť a že jeho práva sú chránené.
Saakašvili, ktorý zastával post prezidenta v rokoch 2004-13, bol v roku 2018 v neprítomnosti odsúdený za zneužitie právomocí na šesť rokov väzenia.
Rada Európy vyzvala na politikovo prepustenie a označila ho za "politického väzňa". Amnesty International označila zaobchádzanie s ním za "zjavnú politickú pomstu".
(TASR)Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Stovky poľských hasičov bojujú s požiarom, ktorý zachvátil približne 450 hektárov v Biebrzanskom národnom parku.
(TASR)Zádušné omše za zosnulého pápeža Františka sa budú slúžiť v metropolách celého sveta. Čítaj ďalej
Podľa najkonzervatívnejších katolíkov pápež František posúval cirkev až príliš. Liberáli hovorili, že sa snaží málo. (SME) Čítaj ďalej
Čínski vedci oznámili úspešný test nejadrovej vodíkovej bomby.
(SITA)Bude z Ázie či z Afriky, alebo cirkev povedie Talian? Zhrnuli sme, kto sú najväčší favoriti na nového pápeža.
(SME)Medzi možnými príčinami smrti pápeža Františka je krvácanie do mozgu, uviedla to talianska agentúra ANSA. Čítaj ďalej
Dalajláma ocenil pápeža Františka, predniesol budhistické modlitby a pápežskému vyslancovi vyjadril zármutok. Čítaj ďalej
„Slúžil do posledného dychu,“ hovorí o pápežovi Martin Jarábek, vedúci slovenskej sekcie Vatikánskeho rozhlasu.
(SME)