Havanský syndróm podľa spravodajcov pravdepodobne nespôsobil útok, vysvetlenie nemajú
Havanský syndróm podľa amerických spravodajcov veľmi pravdepodobne nespôsobil útok znepriatelenej vlády, ani zbraň či zariadenie vysielajúce energetické lúče. Vysvetlenie príznakov, ktorými trpeli diplomati a vojenský personál, tak zostáva nejasné.
O havanskom syndróme sa začalo hovoriť v nadväznosti na ťažkosti s neurologickými príznakmi u amerických diplomatov pôsobiacich v kubánskom hlavnom meste v roku 2016.
Všetky kontinenty okrem Antarktídy
Problémy ako bolesti hlavy, únava, deformácie sluchu, ale aj závraty a nevoľnosti odvtedy nahlásili diplomati, agenti CIA či rodinní príslušníci týchto činiteľov pracujúci v mnohých ďalších krajinách vrátane Rakúska, Kolumbie alebo Vietnamu.
Analýzu zhruba tisíc "abnormálnych zdravotných incidentov", ako ich vláda pracovne pomenovala, vykonalo sedem spravodajských agentúr, z toho päť konštatovalo, že je "veľmi nepravdepodobné", že by incidenty spôsobil cielený útok, napríklad energetickou zbraňou.
Ako nepravdepodobné označili agentúry tiež vysvetlenie, že išlo o vedľajší produkt inej činnosti, napríklad elektronického sledovania, píše WP. Žiadna z agentúr však zapojenie zahraničného znepriateleného subjektu priamo nevylúčila.

Nové závery sú v rozpore s názorom nezávislej skupiny odborníkov, ktorá v minulom roku zistila, že vonkajší zdroj energie by bol pravdepodobným vysvetlením príznakov. Panel zvolaný spravodajskou komunitou vtedy navrhol vysvetlenie, že cudzia mocnosť mohla využiť "pulznú elektromagnetickú energiu", ktorá príznaky spôsobila.
Spravodajcovia dnes však uviedli, že sa im pri skúmaní jednotlivých prípadov nepodarilo nájsť zjednocujúci prvok, ktorý by túto teóriu potvrdil, napríklad dôkaz, že by hypotetický útočník mal priamy výhľad na svoje ciele v amerických inštitúciách na použitie akéhokoľvek zariadenia tohto typu.
Analytici však dodali, že "zostávajú otvorení novým nápadom a dôkazom", napríklad ak by sa vyskytli informácie, že zahraničná mocnosť urobila pokroky vo vývoji technológie potrebnej pre energetickú zbraň.
Prípady zamestnancov americkej vlády trpiacej havanským syndrómom sa objavili na všetkých svetových kontinentoch okrem Antarktídy. Súčasný minister zahraničia Antony Blinken k veci uviedol, že je "odhodlaný zabezpečiť, aby sa postihnutým dostalo potrebnej starostlivosti".
Masová hystéria alebo psychologická epizóda
Podľa nemenovaného zdroja blízkeho ministrovi Blinken pochybuje o tom, že by zamestnanci trpeli akousi masovou hystériou alebo psychologickou epizódou, čo naznačili predchádzajúce vyšetrovania, napríklad FBI.
"Tí, ktorí boli postihnutí, môžu rozprávať skutočné príbehy - ich bolesť je skutočná," napísal Blinken všetkým americkým diplomatom, keď americká rozviedka CIA vlani v januári oznámila, že cielenú nepriateľskú akciu ako vysvetlenie fenoménu považuje za nepravdepodobnú. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za „odvážne a principiálne“ rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC), píše TASR podľa agentúry Reuters. Čítaj ďalej
Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila dánska premiérka Mette Frederiksenová počas návštevy ostrova. Čítaj ďalej
Prímerie v Mjanmarsku musí urýchlene viesť k rozhovorom o konci vojny, uviedol generálny tajomník OSN Guterres.
(TASR)Srbskí demonštrujúci študenti vyrazili na bicykloch z Nového Sadu do Štrasburgu. Prejsť by mali aj cez Slovensko.
(TASR)Izraelský nálet na školu zabil 25 vysídlených Palestínčanov, uviedla tamojšia civilná obrana.
(TASR)Vpád do Kurskej oblasti je napriek ústupu úspechom, hodnotí ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Na Ukrajine zomrelo alebo utrpelo zranenia 900-tisíc ruských vojakov, tvrdí NATO. Rusko prišlo o vyše 4000 tankov. Čítaj ďalej
Európska únia do leta odkladá stanovenie klimatických cieľov na zníženie emisií do roku 2040.
(SITA)