Orbánova strana Fidesz podporí vstup Fínska a Švédska do NATO
Maďarská vládna strana Fidesz sa chystá schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO. Na čo najskoršiu ratifikáciu vstupu severských krajín vyzvala zákonodarcov aj prezidentka Katalin Nováková.
O tom, že Fidesz schváli vstup Fínska a Švédska do NATO podľa agentúry Reuters hovorili zástupcovia strany v parlamente, v ktorom má vládna strana vyše dve tretiny kresiel.
Debata o ratifikácii vstupu Švédska a Fínska do NATO sa začala v maďarskom parlamente v stredu. Maďarsko je spoločne s Tureckom jediným štátom 30-člennej aliancie, ktorý vstup dvojice severských krajín doteraz neschválil.
Šéf Orbánovej kancelárie Gergely Gulyás v sobotu naznačil, že maďarský parlament by o prijatí Fínska a Švédska do NATO mohol hlasovať "niekedy v druhej polovici marca, v týždni od 21. marca".
Vstup dvojice severských štátov musia ratifikovať všetci súčasní členovia. V 28 prípadoch sa to tak už stalo. Ostáva len Maďarsko, ktoré sa snaží s Ruskom naďalej udržiavať dobré vzťahy a odmieta napríklad dodávky zbraní pre Ukrajinu cez svoje územie, a hlavne Turecko.
Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého strana Fidesz má v parlamente pohodlnú väčšinu, minulý piatok síce vyzval svojich poslancov na schválenie vstupu Švédska a Fínska do NATO, ale súčasne obvinil obe krajiny zo šírenia "úplných klamstiev" o zdraví demokracie a právneho štátu v Maďarsku. Tvrdil, že je potrebné ďalších rozhovorov medzi parlamentnými stranami, kým budú môcť o vstupe oboch krajín do NATO zákonodarcovia hlasovať.
Niektorí poslanci podľa Orbána "nie sú príliš nadšení" ani z možných rizík rozšírenia NATO, pretože hranica, už aliancia zdieľa s Ruskom, sa po vstupe Fínska rozšíri o tisíc kilometrov. A podľa premiéra je potrebné tiež brať ohľad na výhrady Turecka, ktoré už členským štátom je.
Turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoglu v pondelok povedal, že rozhovory so Švédskom a Fínskom o ich pristúpení budú pokračovať 9. marca. Zároveň však poznamenal, že Ankara so švédskou žiadosťou naďalej nemôže súhlasiť. Štokholm podľa neho stále nesplnil svoje záväzky z vlaňajšej dohody s Ankarou.
Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto avizoval, že Maďarsko má v úmysle poslať okolo 9. marca do Fínska parlamentnú delegáciu na rokovanie o fínskej žiadosti o členstvo v NATO. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vpád do Kurskej oblasti je napriek ústupu úspechom, hodnotí ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Na Ukrajine zomrelo alebo utrpelo zranenia 900-tisíc ruských vojakov, tvrdí NATO. Rusko prišlo o vyše 4000 tankov. Čítaj ďalej
Ukrajina prijala americký návrh na prímerie bez akýchkoľvek podmienok, uviedol ukrajinský šéf diplomacie Sybiha. Čítaj ďalej
Nemecká armáda si zaobstará bojové drony, uviedli zdroje z ministerstva obrany. Zmluvy podpíše v najbližších dňoch. Čítaj ďalej
Na 14 rokov väzenia odsúdil súd v Rusku muža za založenie požiaru na železničnom zariadení. Čítaj ďalej
Vedúcu úlohu pri rokovaniach s Ruskom o Ukrajine by mali mať Francúzsko alebo Británia, vyhlásil fínsky prezident Stubb. Čítaj ďalej
Ruská armáda sa snaží vytlačiť ukrajinské jednotky z Kurskej oblasti. Čítaj ďalej
Dánska vláda pripravuje balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu za zhruba 925 miliónov eur. Čítaj ďalej