Zákaz nedeľného predaja by znížil príjem pracovníkov o desatinu, tvrdia analytici Národnej banky Slovenska
Zákaz nedeľného predaja by znížil plat pracovníkov o desatinu a niektorí by stratili zamestnanie, tvrdia analytici Národnej banky Slovenska. Spotrebitelia by rozložili nákupy na iné dni a väčšina obchodníkov by ušetrila na prevádzkových nákladoch.
Na ekonomické dopady legislatívnej zmeny, ktorú navrhuje skupina poslancov Národnej rady a parlament by mal o nej opätovne rokovať na marcovej schôdzi, upozornili analytici Národnej banky Slovenska Mráziková a Tóth.
Predavači v maloobchode, ktorí zvyknú stáť za pultmi aj v nedeľu, tvoria iba 13 percent všetkých nedeľných pracovníkov. "Ďalšími významnými zamestnávateľmi nedeľnej pracovnej sily sú napríklad priemysel, zdravotníctvo, doprava a ďalšie. S nedeľnou prácou sa najčastejšie stretávajú zamestnanci v ubytovaní a stravovaní (70 percent z nich)," vyčíslili ekonómovia.

Bez nedeľných príplatkov, ktoré sú zo zákona najmenej 3,58 eura za hodinu, by podľa nich zamestnanci v predajniach zarobili približne o 10 percent menej ako predtým. "Analýzy údajov na úrovni jednotlivcov ukazujú, že podiel mzdy zarobenej nedeľnou prácou v rôznych typoch maloobchodných prevádzok predstavuje 10 až 19 percent . Časť vypadnutého zárobku s príplatkami by však zamestnanci mohli kompenzovať prácou v sobotu, alebo v iných neštandardných pracovných dobách," priblížili analytici NBS.
Menej šťastne by podľa nich dopadli nedeľní predavači, ktorí by prišli o prácu, dávnejšia analýza z roku 2020 počíta so zánikom 1700 takýchto pracovných miest. V súčasnej situácií previsu voľných pracovných miest však možno predpokladať, že by si dokázali relatívne rýchlo nájsť alternatívne zamestnanie.
Väčšina domácností by podľa analytikov vnímala zatvorenie predajní v nedeľu ako obmedzenie ich nákupných možností. Viaceré štatistiky ukazujú, že Slováci v nedeľu nakupujú výrazne menej a tržby tvoria len približne polovicu obratu najintenzívnejších nákupných dní, ktorými sú piatok a sobota. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Ruský akciový trh zaznamenal najhorší týždeň za viac ako dva roky. Zasiahli ho nové americké clá a pokles cien ropy.
(SITA)V prvom štvrťroku najviac platili za obedy ľudia v Košickom kraji, a to 9,51 eura. Platby za obedy klesli v Trnavskom kraji.
(TASR)Až 37 percent Slovákov vyhadzuje potraviny, ktoré nestihnú skonzumovať, aspoň raz týždenne, ukázal prieskum.
(SITA)Kolaps cien ropy sa prejaví na zlacňovaní pohonných hmôt do dvoch týždňov, tvrdí analytik.
(SITA)Zo Slovinska sa ročne vysťahuje zhruba 5-tisíc občanov. Ekonomika trpí nedostatkom pracovnej sily.
(TASR)Náhodné prideľovanie exekúcií sa osvedčilo. Prekáža vymáhačom, ktorí to chcú zrušiť, povedal šéf komory exekútorov.
(TASR)Donald Trump predĺžil lehotu pre TikTok na nájdenie nečínskeho kupca o 75 dní, inak bude čeliť zákazu v Spojených štátoch.
(SITA)V Nemecku vyrába elektrinu už viac ako päť miliónov solárnych systémov. Väčšina z nich sa nachádza na strechách a fasádach.
(TASR)