Naši voliči chcú voľby na jeseň, nebudem robiť nič proti ich vôli, odkázal Matovič
Politici majú v prvom rade zastávať názor voličov. Naši sú za septembrový termín predčasných volieb a nebudem robiť nič proti ich vôli. V diskusnej relácii TV Joj Na hrane to uviedol šéf OĽANO Igor Matovič. Reagoval tak na otázku, či hnutie zahlasuje za skorší termín volieb.
Matovič opäť kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovú, že po dohode na septembrovom termíne svoj názor zmenila. "Ústavná väčšina, 92 poslancov, rozhodla o septembri, bol by som rád, aby to prezidentka rešpektovala," povedal.
Lengvarský bol podľa Matoviča na svojom poste nebezpečný
Poslanec a podpredseda mimoparlamentného Hlasu Erik Tomáš Matoviča vyzval, aby prišiel do parlamentu a hlasoval za skorší, júnový termín. "Priznajte si, že si predlžujete obdobie z čisto straníckych dôvodov. (...) Je to podľa mňa nebezpečný precedens," skonštatoval. Je mu ľúto, že prezidentka v súvislosti s predčasnými voľbami ustúpila od svojho prvotného razantného postupu.
Dotkli sa aj témy odchodu Vladimíra Lengvarského z čela ministerstva zdravotníctva. Tomáš označil "ping-pong" medzi ním, Matovičom a dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom za divadlo pre voličov. Za stav sektora je podľa neho zodpovedné OĽANO.
"Rezort viedli nominanti OĽANO, toho OĽANO, ktorého premiérom je Heger a ktorého predsedom je Matovič," zhodnotil Tomáš. Matovič podotkol, že dlhodobo tvrdil, že Lengvarský je na svoju funkciu nevhodný a "na danom mieste nebezpečný".
O Hegerovej budúcnosti Matovič hovoriť nechcel
Šéf OĽANO nechcel hovoriť o prípadnej inej samostatnej politickej budúcnosti Hegera.
"Bol by podraz voči Edovi Hegerovi, keby som predstavoval niečo, čo by mal predstaviť on. Počkajme si možno na nejaký utorok budúceho týždňa, budete vedieť viac," spresnil. Očakáva, že následne bude Heger ako prvé garantovať, že jeho strana nebude spolupracovať s Hlasom ani opozičným Smerom.
"Potom je to partner, s ktorým chceme spoločne bojovať proti mafii," dodal.
Erik Tomáš zopakoval, že Hlas pôjde do volieb samostatne, a tiež, že z budúcej spolupráce vylučuje OĽANO a ĽSNS. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Voľby 2023
Narušenie demokracie pomocou AI počas vlaňajších volieb je varovným príkladom pre voľby na celom svete, upozorňuje WEF.
(SITA)Cynická obluda: Najpodstatnejšou udalosťou roka 2023 boli u nás parlamentné voľby. Veľa sa o nich popísalo, podiskutovalo aj poanalyzovalo. Tu to máte všetko v jednom obrázku z októbra.
(SME)Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných volieb príspevok vo výške 92,87 milióna eur. Príspevok si rozdelí osem strán a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov.
(TASR)Cynická obluda: Dôchodcovskí voliči Smeru boli tí najnahnevanejší, pokiaľ išlo o to, že Slovensko pomáha Ukrajine. Chceli, aby radšej tie peniaze skončili v ich peňaženkách. Takže teraz budú môcť pocítiť efekt svojich rozhodnutí na vlastnej koži.
(SME)Voľby do Národnej rady by v novembri vyhrala strana Smer so ziskom 24 percent hlasov. Nasleduje Progresívne Slovensko s 19,1 percenta a Hlas s 15,1 percenta. Vyplýva to z volebného modelu agentúry Ipsos pre Denník N.
(TASR)Tohtoročné parlamentné voľby boli historicky najdrahšie. Strany do predvolebnej kampane vložili celkom 26,8 milióna eur, čo je o tri milióny viac ako vo voľbách roku 2020, ktoré boli doteraz najdrahšími.
(SITA)Voľby sú vo viacerých smeroch vhodnou príležitosťou na zhodnotenie politickej situácie v krajine. Dáta z volieb majú oproti prieskumom výhodu v tom, že ukazujú skutočné rozhodovanie občanov. Píše politológ Michal Ovádek.
(SME)Odliv kvalitných štátnych úradníkov zo štátnej správy a odliv mozgov zo Slovenska môže byť najväčší dôsledok týchto volieb. O tom, ale aj o ďalších veciach diskutovali Lívia Vašáková a Ivan Mikloš v Rozhovoroch ZKH.