Obchodníci vo Francúzsku na pol roka znížia ceny vybraných potravín, vláda chce zmierniť infláciu
Francúzska vláda sa dohodla s obchodníkmi na cenovom strope pre potraviny v snahe zmierniť tlak inflácie. Maloobchodníci by mali do júna znížia ceny potravín, ktoré sami vyberú, na najnižšiu možnú úroveň.
Vyhlásil to minister financií Bruno Le Maire. Nasledujúci štvrťrok - apríl až jún, sa tak stane "protiinflačným štvrťrokom", povedal novinárom po stretnutí s lídrami maloobchodu.
Zaplatia to obchodníci

Maloobchodníci vo Francúzsku súhlasili, že budú znášať náklady na túto iniciatívu, ktoré sa podľa ministra odhadujú na niekoľko stoviek miliónov eur.
Medziročné tempo rastu cien potravín v krajine dosiahlo vo februári 2023 podľa štatistického úradu INSEE 14,5 percenta.
Na rokovaniach o pomoci domácnostiam sa zúčastnila väčšina veľkých predajcov potravín vo Francúzsku, hoci líder na tamojšom trhu E.Leclerc sa k nim nepripojil.
"Radšej by som bol celkovo lacnejší," skonštatoval generálny riaditeľ reťazca Michel-Édouard Leclerc. "Nečakal som na verejné stretnutie, aby som znížil ceny," povedal pre kanál CNews a dodal, že dohoda môže "vyvolávať dojem, že maloobchodníci si to vynahradia tým, že si budú účtovať viac za iné produkty."
Združenia to vidia skepticky
Niektoré spotrebiteľské združenia vo Francúzsku hodnotia tiež skepticky vládnu "protiinflačnú" iniciatívu, ktorá prichádza v predvečer ďalšieho masového protestu proti plánom na reformu francúzskeho dôchodkového systému.
"Bez akýchkoľvek pevných pravidiel o cenách môže byť tzv. znížená cena v skutočnosti len obvyklá cena," povedal agentúre AFP Olivier Andrault zo spotrebiteľského združenia UFC-Que Choisir.
Le Maire však uviedol, že vybrané produkty budú musieť byť označené logom "protiinflačný štvrťrok" a farbami francúzskej vlajky. Budú sa vykonávať tiež náhodné kontroly, aby sa zabezpečilo, že maloobchodníci nebudú tlačiť na svojich dodávateľov a vynahrádzať si tak výpadok príjmov, poznamenal.
Le Maire dodal, že vláda začne v najbližších mesiacoch testovať systém "potravinových šekov" pre rodiny s nízkymi príjmami. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)