Iránsky vodca prvýkrát hovoril o otravách, úrady priznali podozrenie na viac ako 50 školách
Iránske médiá evidujú od minuloročného novembra viac ako 2 400 prípadov otravy na školách. Iránske úrady zatiaľ nezverejnili žiadnu oficiálnu bilanciu počtu týchto prípadov, ktoré sa odohrali zväčša v dievčenských školách.
Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí vyhlásil, že ak sa preukáže, že séria podozrivých otráv v školách bola úmyselná, vinníci si zaslúžia smrť za spáchanie "neodpustiteľného zločinu".
Agentúra AP, ktorá ho citovala, poznamenala, že ajatolláh Chameneí, ktorý má v Iráne posledné slovo vo všetkých štátnych záležitostiach, hovoril o otravách detí vôbec prvýkrát, odkedy sa o nich začalo hovoriť koncom minulého roka.
Aj iní predstavitelia v Iráne o nich začali hovoriť až v posledných týždňoch, pričom neposkytli žiadne podrobnosti o tom, kto môže byť za týmito útokmi alebo aké chemikálie - ak vôbec - boli pri nich použité.

AP pripomenula, že Irán - na rozdiel od susedného Afganistanu - nezaznamenal prípady násilia zo strany náboženských extrémistov odmietajúcich vzdelávanie žien.
Iránske úrady od novembra minulého roku priznali podozrenie na útoky na viac ako 50 školách v 21 z 30 iránskych provincií. Okrem dievčenských bola údajne postihnutá i najmenej jedna chlapčenská škola.
Iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí cez víkend uviedol, že vyšetrovatelia zhromaždili "podozrivé vzorky". Ďalšie podrobnosti neuviedol. Vyzval však verejnosť, aby zachovala pokoj, a obvinil nemenovaných "nepriateľov" z podnecovania strachu s cieľom podkopať islamskú republiku.
Deti postihnuté nešpecifikovanou otravou sa údajne sťažovali na bolesti hlavy, búšenie srdca, pocit letargie alebo na neschopnosť pohybu. Niektoré popisovali, že zacítili vôňu mandarínok, zápach chlóru či čistiacich prostriedkov.
Svetová zdravotnícka organizácia zdokumentovala podobný jav aj v Afganistane. Dochádzalo k nemu v rokoch 2009-12, keď sa stovky dievčat po celej krajine sťažovali na zvláštne pachy a otravy. Na podporu podozrení z otravy sa nenašli žiadne dôkazy. WHO uviedla, že ide o "hromadné psychogénne choroby". (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby na Windsorskom hrade.
(TASR)Vyšetrovanie incidentu, pri ktorom izraelskí vojaci zabili 15 palestínskych záchranárov, zistilo množstvo pochybení. Čítaj ďalej
Britské stíhačky vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali blízko vzdušného priestoru NATO.
(TASR)Odnož teroristickej siete al-Káida oznámila, že zabila 70 vojakov pri raziách na dvoch stanovištiach na severe Beninu.
(TASR)Macrona prijmú v Británii na štátnej návšteve ešte pred očakávanou septembrovou cestou Trumpa.
(TASR)Kresťania z celého sveta slávili Veľkú noc aj v Jeruzaleme. Omša sa znovu konala v tieni vojny v Gaze.
(TASR)Grossi je v súvislosti s rokovaniami medzi USA a Iránom o iránskom jadrovom programe optimistický.
(TASR)Viceprezident USA Vance sa krátko stretol s pápežom Františkom, ktorý sa zotavuje zo zápalu pľúc.
(TASR)