Macron napriek protestom trvá na tom, že dôchodková reforma vo Francúzsku je potrebná
Francúzsky prezident Macron trvá na potrebe zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov, aby bol francúzsky dôchodkový systém v nasledujúcich rokoch finančne udržateľný. Napísal to v liste adresovanom odborovým zväzom.
Tento krok prichádza po tom, ako viac než milión demonštrantov tento týždeň pochodovalo v mestách a obciach po celom Francúzsku, a rušňovodiči, smetiari, pracovníci komunálnych služieb a ďalší na znak nesúhlasu s plánom centristickej vlády vstúpili do štrajku.
Návrh zákona zahŕňa postupné zvýšenie minimálneho veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov a urýchľuje plánované opatrenie, podľa ktorého ľudia musia mať odpracovaných aspoň 43 rokov, aby mali nárok na plný dôchodok.
Vláda argumentuje, že zmeny sú navrhnuté tak, aby udržali dôchodkový systém finančne nad vodou. Odbory to vidia ako širšiu hrozbu pre sociálny model Francúzska.
Ak návrh zákona schváli Senát, bude budúci týždeň pokračovať v ceste zložitým francúzskym legislatívnym procesom.
Macronova centristická aliancia má najviac kresiel v Národnom zhromaždení, no v minuloročných parlamentných voľbách stratila väčšinu, takže výsledok hlasovania v dolnej komore parlamentu je ťažko predvídateľný.
Macron v piatok nevylúčil, že po skončení rozpravy v Senáte využije špeciálnu ústavnú právomoc na presadenie zákona v parlamente bez hlasovania. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Juh Európy zasiahol rozsiahly výpadok elektriny. Dotknutá je časť Francúzska, Andorra, Španielsko i Portugalsko. Čítaj ďalej
Putin vyhlásil medzi 8. a 11. májom prímerie s Ukrajinou pre oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom. Čítaj ďalej
Laureáti Nobelovej ceny za mier vyzvali prezidentov USA a Ruska na stretnutie a dohodu o významnej denuklearizácii. Čítaj ďalej
India podpísala s Francúzskom dohodu o kúpe 26 stíhačiek Rafale v hodnote 6,49 miliardy eur pre svoje námorníctvo.
(TASR)Nemecko bude Ukrajinu naďalej podporovať aj bez USA, uviedol minister obrany Pistorius. Čítaj ďalej
Vodcu sýrskej islamistickej skupiny Džajš al-Islám Isáma Bajdaního zatkli na letisku v Spojených arabských emirátoch.
(TASR)V rámci poľskej misie IGNIS na ISS budú vedci skúmať mikroriasy z extrémnych prostredí.
(TASR)