Cibuľová kríza Slovensko nezasiahla. Záujem zo zahraničia sa zvýšil
Spotrebitelia nemajú dôvod na cibuľovú paniku a nemusia si ju kupovať do zásob, uviedla Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Pestovatelia potvrdzujú, že cibuľová kríza vo svete zvýšila záujem o plodinu aj na Slovensku.
Nevydarený hospodársky rok, záplavy, extrémne sucho, mrazy, obmedzenia exportu zo strany niektorých svetových pestovateľov zeleniny, ale aj energetická kríza a znižujúce sa zásoby minuloročnej úrody - to sú dôvody, prečo je momentálne v niektorých krajinách zelenina, vrátane cibule, nedostatkovou komoditou s vysokými cenami.
Záujem o cibuľu zo Slovenska
Slovenskí pestovatelia podľa komory poľnohospodárov a potravinárov pociťujú sekundárne dôsledky nedostatku cibule vo svete, a to v podobe vysokého záujmu o slovenskú cibuľu.
O cibuľu zo Slovenska pod vplyvom svetového nedostatku majú záujem nielen nákupcovia na Slovensku, ale aj v zahraničí - napríklad z Českej republiky alebo z Maďarska.
"Apelujeme na našich pestovateľov, aby boli v tejto dobe proslovenskí a domácu cibuľu nárazovo nevypredávali do zahraničia, ale pokračovali v plynulom zásobovaní domáceho trhu a našich obchodov. Profesionálni pestovatelia, ktorí majú vybudované veľké moderné skladovacie priestory, majú ešte aj dnes na sklade cibuľu, ktorá je navyše naďalej vo vyhovujúcej kvalite. Takúto cibuľu vieme aj v týchto dňoch bez väčších problémov kúpiť v obchodoch," uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.
Mali by pribudnúť sklady
Komora spolu so zeleninármi vidí tri riešenia, ako nedať spotrebiteľom dôvod na paniku pri žiadnych ďalších cibuľových alebo aj iných zeleninových krízach.
Je to v prvom rade dlhodobá a silná finančná podpora štátu pre zeleninárstvo po vzore krajín V4 - pestovanie zeleniny, vrátane cibule, musí byť pre poľnohospodárov motivačné, aby na jej pestovaní neboli stratoví.
Podľa agrokomory je potrebné vybudovať viac moderných skladovacích priestorov. Javí sa ako nutné, aby sa slovenskí poľnohospodári zapájali do výziev a investovali do výstavby moderných skladovacích priestorov, kde budú môcť uskladniť úrodu na dlhú dobu bez nutnosti ju čím skôr predať.
SPPK apeluje na spotrebiteľov, aby počas roka stále viac nakupovali slovenskú zeleninu a cibuľu. Záujem Slovákov o vlastné potraviny vysiela motivačný signál pre samotných poľnohospodárov, ktorí vidia záujem o ich produkty a tým môžu zvyšovať výmery zeleniny do ďalšej pestovateľskej sezóny.
Cibuľová sebestačnosť
Agrokomora dodala, že na Slovensku má pestovanie cibule vzostupný trend. Kým v roku 2017 ju pestovali poľnohospodári na výmere 697 hektárov (ha) pri produkcii 14 200 ton, v roku 2021 presiahli výmery cibule 1100 ha a úroda bola takmer 40 000 ton.
Priemerná sebestačnosť Slovenska v cibuli bola v rokoch 2016 až 2019 na úrovni 94,07 percenta. Obdobná sebestačnosť je aj v tomto období. Spotreba cibule osciluje na úrovni asi 11 kg na osobu a rok. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Transakčná daň je kontroverzná už od svojho schválenia, no koalícia zostáva na kritiku odborníkov hluchá. Čítaj ďalej
Ranný brífing: Kamenický ešte viac skasíruje podnikateľov, Danko sa aj slamky chytá
Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy:
- Drahšie auto, benzín aj servis. Kamenický hovorí o zneužívaní, zníži odpočet DPH na firemné autá
- Danko zavetril príležitosť zaujať rušením transakčnej dane. Jeho návrh nie je bez šance
- Trump už nahneval aj Američanov. V Spojených štátoch sa konala vlna protestov
- Výrazne drahší iPhone, autá aj tenisky. Clá vytrestajú Američanov, Apple stratil 400 miliárd
- Najdrahší slovanista vybavil päť gólov. Rezignovaní Žilinčania nedopozerali zápas
- Kedysi protestoval proti mečiarizmu, dnes proti Šimkovičovej. Zlu sa treba postaviť, hovorí Rudo Sikora
Karikatúra dňa od Sliackeho: Disharmonikár
(SME)Vo veku 29 rokov zomrela na rakovinu česká speváčka a herečka Anna Slováčková Čítaj ďalej
Lučanský sa bojí vykosťovania, ale na takú operáciu nemá strana Hlas nástroje ani schopnosti, píše Michaela Terenzani.
(The Slovak Spectator)Aktuálne neevidujeme podozrenie na rozšírenie slintačky do ďalších ohnísk, informoval Šutaj Eštok.
Rakúsky tím proti slintačke a krívačke sa stiahol zo Slovenska. Pôsobil od 26. marca na priechode Rusovce-Rajka.
(TASR)Na väčšine Slovenska sa očakáva mráz. Môže ohroziť vegetáciu. Výstraha platí pre všetky kraje, okrem Žilinského. Čítaj ďalej