Inflácia v Európskej únii vo februári opäť klesla, dostala sa mierne pod desať percent
Inflácia v Európskej únii vo februári opäť mierne klesla a prvýkrát od vlaňajšieho júla sa dostala pod úroveň desiatich percent, na 9,9 percenta. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat.
Eurostat zároveň potvrdil skorší odhad februárovej inflácie v eurozóne, ktorá klesla z januárových 8,6 percenta rovnako o desatinu bodu.
Inflácia sa napriek postupnému znižovaniu stále pohybuje výrazne nad priemerom posledných rokov. Vlani vo februári predstavovala v EÚ 6,2 percenta a v eurozóne 5,9 percenta.
Výrazne najrýchlejšie rástli tento rok vo februári ceny rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch v Maďarsku, hoci sa tam inflácia mierne znížila na 25,8 percenta. Po Lotyšsku (20,1 percenta) nasledovalo Česko, kde medziročný rast cien spomalil z januárových 19,1 percenta na 18,4 percenta. Na druhom konci rebríčka figurujú Luxembursko (4,8 percenta), Belgicko (5,4 percenta) a Španielsko so šiestimi percentami.
V porovnaní s januárom klesla medziročná inflácia v 15 členských krajinách, stúpla v desiatich a v dvoch zostala nezmenená.
Vo februári naďalej silnel vplyv zdražovania potravín na celkovú infláciu v eurozóne, ktorú vlani tlačili nahor predovšetkým ceny energií. V druhom mesiaci tohto roka sa na inflácii najviac podpísali ceny potravín, alkoholu a tabakových výrobkov podielom 3,10 percentuálneho bodu. Podiel energií výrazne klesol, a to na 1,64 percentuálneho bodu. Dostali sa tak pred ne aj služby (2,02 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (1,74 bodu). (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Čínska centrálna banka opäť nezmenila menovú politiku a ponechala kľúčové úrokové sadzby na pôvodnej úrovni.
(TASR)Situácia na čerpacích staniciach je pre slovenských vodičov priaznivá, analytici očakávajú ďalší pokles cien palív.
(SITA)Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)